Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas. Kiedy zęby są białe to nie tylko każda szminka wygląda dobrze, ale również wzrasta pewność siebie. Istnieje mnóstwo metod, które pomagają nam w uzyskaniu idealnego odcienia zębów, ostatnio miałyśmy okazję rozmawiać z założycielką Union Dental Spa, Dr Iwoną Gnach-Olejniczak, która stworzyła z nami swojego rodzaju FAQ, czyli wszystko, co musicie wiedzieć o wybielaniu zębów. Jesteście zainteresowane?

ZOBACZ: JAK WYBIELIĆ ZĘBY WĘGLEM AKTYWNYM? TO BARDZO PROSTE…

Wybielanie zębów – w domu czy w gabinecie?

– Podstawą w walce o śnieżnobiały uśmiech jest higiena jamy ustnej – regularnie wykonywanie skalingu i piaskowania zębów, które pozwalają pozbyć się nagromadzonego kamienia i osadu nazębnego, inwestycja w szczoteczkę elektryczną, która czyści lepiej niż tradycyjna czy nitkowanie zębów. Dostępne na rynku pasty wybielające z substancjami ściernymi, jak sole glinu czy krzmionka nie wybielają zębów, ale pomagają przywrócić naturalny kolor uśmiechu. A jeśli chcemy skutecznie i trwale zmienić kolor naszych zębów, zalecam wizytę w gabinecie – tłumaczy doktor Iwona Gnach-Olejniczak.

Najważniejszy pierwszy krok

Decyzję o wybielaniu zębów powinna poprzedzać zawsze konsultacja, podczas której lekarz dokonuje wnikliwej oceny jamy ustnej pacjenta. Tylko zdrowe zęby i dziąsła są przepustką do zabiegu wybielania.

– Tak jak przy każdym zabiegu, w przypadku wybielania istnieje szereg przeciwwskazań. Do najpopularniejszych należą: stany zapalne dziąseł, starte szkliwo zębów, nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i chemiczne, okres ciąży i karmienia piersią, licówki lub korony założone na zęby (których nie da się wybielić) oraz zęby martwe. W takim przypadku to lekarz decyduje, jakie leczenie należy podjąć na początku – wyjaśnia doktor Iwona Gnach-Olejniczak.

ZOBACZ: BONDING, CZYLI O ODBUDOWYWANIU LUB WYRÓWNYWANIU ZĘBÓW W KILKA MINUT!

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o wybielaniu zębów. Co? Gdzie? I jak?

DOMOWE WYBIELANIE ZĘBÓW METODĄ NAKŁADKOWĄ

Metoda nakładkowa to prosty sposób uzyskania białych zębów, do stosowania w domu. Na początku, po uprzednim badaniu zębów, lekarz wykonuje wycisk górnej i dolnej szczęki. Następnie protetyk formuje gipsowy odlew zębów, który służy do przygotowania dwóch elastycznych szyn, pełniących funkcję nakładek. Pacjent otrzymuje również profesjonalny żel wybielający, nakładany do wnętrza szyn przed ich założeniem.

– Stomatolog zawsze udziela Pacjentowi szczegółowej instrukcji, dotyczącej czasu i sposobu stosowania. Nakładki należy nosić najlepiej przez noc. Kompleksowy proces wybielania trwa w zależności od przypadku od 3 do nawet kilku miesięcy, a zabieg nie wymaga powtórzeń. Jeśli jednak zęby zaczną tracić uzyskany efekt, po upływie 6 miesięcy, można ponownie zastosować preparat. W takiej sytuacji, nakładki stosowane są wtedy tylko przez kilka nocy – wyjaśnia doktor Iwona Gnach-Olejniczak.

WYBIELANIE ZĘBÓW Z WYKORZYSTANIEM ŚWIATŁA

Szybką i w pełni bezpieczną metoda wybielania zębów jest wybielanie z wykorzystaniem światła jako aktywatora. Czas wykonywania zabiegu jest redukowany do minimum, a oczekiwany efekt jest widoczny natychmiast po jego zakończeniu. Wizyta odbywa się w gabinecie stomatologicznym, pod nadzorem lekarza.

– Przed zabiegiem należy pamiętać o wcześniejszym wyleczeniu zębów, aby uniknąć podrażnienia miazgi zębowej substancjami chemicznymi zawartymi w żelu. Proces wybielania z wykorzystaniem światła jest zupełnie nieinwazyjny. Na samym początku należy osłonić dziąsła pacjenta specjalną maską. Następnym krokiem jest nałożenie na zęby żelu wybielającego, zawierającego nadtlenek wodoru, który ulega utlenieniu na powierzchni zęba, podczas naświetlania specjalną lampą. Cały zabieg trwa około 40 minut i wykonywany jest za pomocą tzw. zimnego światła, łagodnego dla zębów – opisuje doktor Iwona Gnach-Olejniczak.

ZOBACZ: JAK WYBIELIĆ ZĘBY W 5 MINUT PRZY POMOCY TRUSKAWEK?

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o wybielaniu zębów. Co? Gdzie? I jak?

WYBIELANIE ZĘBÓW BEZ AKTYWACJI ŚWIATŁA

– Jest to metoda polegają na zastosowaniu żelu o bardzo wysokim stężeniu, bez udziału światła jako aktywatora. Ze względu na specyfikę używanego środka wybielającego, zabieg przeprowadzany jest stacjonarnie pod ścisłą kontrolą stomatologa, który monitoruje prawidłowy i bezpieczny przebieg całego procesu.
Zęby przed rozpoczęciem wybielania odizolowuje się, dla ich bezpieczeństwa, od tkanek miękkich. Następnie na zęby nakładana jest warstwa żelu, którą należy mieszać co 5 minut. Po 10-15 minutach żel zostaje usunięty. Jeśli efekt nie jest zadawalający można wielokrotnie powtórzyć czynność podczas jednej sesji, by finalnie osiągnąć kolor w pełni nas satysfakcjonujący
– wyjaśnia doktor Iwona Gnach-Olejniczak.

Jak dbać o zęby po wybielaniu?

Przez 2 godziny od zabiegu wybielania nie należy jeść i pić niczego poza wodą mineralną. Aby utrwalić osiągnięty efekt, przez 72 godziny od wykonania zabiegu, pacjent powinien unikać pokarmów i napojów barwiących, ponieważ zęby w tym czasie są szczególnie wrażliwe na ponowne wchłanianie barwników. Dla osiągnięcia naprawdę zadowalającego efektu, warto przez kolejne 3 dni zrezygnować z kilku składników. Na liście „zakazanych” produktów znajdują się: kawa, herbata (także owocowa), czerwone wino, jagody, buraki, barszcz czerwony, cola i inne napoje gazowane, soki. Zalecana jest również tak zwana „biała dieta”, czyli spożywanie produktów wolnych od wszelkich barwników. Należy także unikać bardzo gorących, jak również bardzo zimnych napojów i produktów. Aby podtrzymać efekt zabiegu, można stosować pasty wybielające. Obowiązkowe są również wizyty higienizacyjne, czyli usuwanie kamienia czy piaskowanie.

ZOBACZ: ROZJAŚNIĆ ZĘBY SZCZOTECZKĄ DO ZĘBÓW

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o wybielaniu zębów. Co? Gdzie? I jak?