Każda dziewczynka marzy o lalce Barbie, tymczasem firma Mattel wypuściła kultową zabawkę w niecodziennej odsłonie. Inspiracją nowej postaci stała się współtwórczyni szczepionki AstraZeneca prof. Sarah Gilbert.

Lalka Barbie może inspirować? Brytyjska sprinterka udowadnia, że TAK

Twórczyni szczepionki przeciwko COVID-19 uhonorowana lalką Barbie

Prof. Sarah Gilbert jest wirusolożką, która kierowała zespołem specjalistów na Uniwersytecie Oksfordzkim, odpowiedzialnym za stworzenie szczepionki przeciwko COVID-19. Mattel ze względu na duże zasługi dla walki z pandemią koronawirusa postanowił wypuścić specjalną edycję lalek Barbie z podobizną naukowczyni. Sama Gilbert po otrzymaniu prezentu przyznała, że będzie zachęcać młode dziewczyny, by nie bały się stawiać na karierę naukową.

– Jestem oddana idei inspirowania kolejnego pokolenia dziewczynek do karier w naukach ścisłych i mam nadzieję, że dzieci, które zobaczą moją Barbie, zdadzą sobie sprawę, jak istotne są kariery w nauce, by pomagać otaczającemu nas światu – powiedziała prof. Sarah Gilbert, uhonorowana lalką Barbie.

Lalka Barbie na cześć kobiet, które walczyły z COVID-19

Firma Mattel prócz lalki Barbie z podobizną Gilbert stworzyła również pięć innych, zainspirowanych kobietami, które stały na froncie walki z wirusem. To część projektu #ThankYouHeroes, który upamiętnia i docenia bohaterów, kobiety zmagające się na co dzień z pandemią COVID-19. Swoją lalkę Barbie otrzymały – pielęgniarka Amy O’Sullivan, Dr Audrey Sue Cruz, Dr Chika Stacy Oriuwa, Dr Jaqueline Goes de Jesus oraz Dr Kirby White.

W grudniu 2020 roku prof. Sarah Gilbert otrzymała z rąk królowej Elżbiety II tytuł szlachecki. Z kolei podczas pierwszej rundy tenisowego turnieju wielkoszlemowego na kortach Wimbledonu, gdy wirusolożka pojawiła się na trybunach, została przywitana owacją na stojąco przez 15 tys. kibiców. Lalka Barbie zainspirowana Gilbert z pewnością jeszcze bardziej przyczyni się do rozpoznawalności twórczyni szczepionki AstraZeneca.