Najtańsze i zarazem najskuteczniejsze kosmetyki to te, które możemy zrobić same w domu. Nie pachną one tak pięknie, jak te kupne. Często też mają dziwną, niezbyt zachęcającą konsystencję. Ale dzięki naturalnym w stu procentach składnikom działają naprawdę dobrze.

Kosmetyka naturalna to doskonała alternatywa dla alergików – można bowiem dokładnie kontrolować skład każdego produktu i tym samym pominąć alergeny.

Lodówka, patera na owoce i przydomowy ogródek są pełne najwspanialszych kosmetyków – trzeba tylko wiedzieć, co służy do czego. Brakujące surowce znajdziecie w sklepach zielarskich oraz aptekach.

A teraz kilka prostych receptur na kosmetyki, które przywrócą witalność naszemu ciału po imprezowym szaleństwie lub przed kolejną ważną imprezą – może studniówką?

Kompresy ziołowe na oczy.

Przygotuj:
Po pół łyżeczki świetlika, kwiatu lipy, pietruszki, bławatka, kopru włoskiego, kwiatu rumianku lub czarnej herbaty oraz 125 ml wody destylowanej.

Zioła zalej wrzącą wodą i odstaw do wystygnięcia – koniecznie pod przykryciem! Kiedy ostygną, przefiltruj je. Teraz już możesz używać wywaru – zamocz w nim płatki kosmetyczne i delikatnie wyciśnij. Połóż na zamknięte powieki i zostaw na około 10 minut.

Żel na powieki.

Przygotuj:
Po jednej łyżeczce suszonego kopru włoskiego, liści bluszczu i kwiatu bławatka. 100 ml wody destylowanej, 30 ml wody różanej i 3 g proszku agar-agar (dostępny w aptekach. Agar-agar to nic innego, jak wysuszony śluz wodorostów).

Suszone zioła zalej wrzącą wodą i parz przez około 2 godziny. Później je odfiltruj. Podgrzej wodę różaną, rozprowadź w niej proszek agar-agar i zmieszaj z odwarem z ziół. Wlej do butelki i odstaw w chłodne miejsce – powstanie żel, bardzo dobrze nawilżający i pielęgnujący okolice oczu.

Preparat do pielęgnacji rzęs.

Przygotuj:
5 g olejku migdałowego, 2 g lanoliny oraz tyle samo masła kakaowego.

Wszystkie składniki rozpuść w łaźni wodnej, następnie odstaw do ostygnięcia. Gotowy preparat przelej do buteleczki i wcieraj patyczkiem higienicznym w rzęsy co wieczór. Regularnie używany spowoduje, że rzęsy będą bardzo gęste i lśniące.

Balsam do ust.

Przygotuj:
5 g wosku pszczelego, 10 g lanoliny, 5 g masła kakaowego, 10 g oleju z jojoby lub oleju rycynowego, 10 ml żelu aloesowego oraz pół łyżeczki miodu.

Wosk pszczeli stop na łaźni wodnej lub w naczyniu żaroodpornym. Lanolinę, masło kakaowe i olej podgrzej do temperatury 60 stopni Celsjusza. Do tej samej temperatury, ale oddzielnie, podgrzej żel aloesowy i miód. Po ogrzaniu dodaj je do tłuszczów i mieszaj aż do wystygnięcia. Balsam doskonale zmiękcza i odżywia spierzchnięte i popękane wargi.

Krem do rąk z nagietka.

Przygotuj:
Garść suszonego kwiatu nagietka, 100 ml oliwy, 20 g wosku pszczelego.

Kwiat nagietka gotuj w oliwie przez około 20 minut, potem go przecedź. Do pozostałego w ten sposób wywaru dodaj wosk i ogrzewaj, aż się roztopi. Zdejmij z ognia i mieszaj do wystygnięcia. Krem świetnie odżywia i nawilża skórę rąk. Przechowywany w chłodnym miejscu będzie użyteczny przez sześć miesięcy.

Płyn do moczenia zmęczonych stóp.

Przygotuj:
Garść suszonej, rozdrobnionej kory dębowej oraz pół litra wody.

Korę dębową zalej zimną wodą i gotuj na małym ogniu przez 20 minut. Następnie przecedź i odwar dolej do wspomnianego pół litra wody. Nogi należy moczyć przez około 10 minut.

Taka kąpiel jest pomocna po całej nocy (albo dniu) na szpilkach. Zalecana jest również w przypadku spękanej skóry stóp, odmrożeniach oraz odparzeniach.