Kamala Harris to pierwsza kobieta na stanowisku wiceprezydenta w USA. To historyczny moment, który będzie mieć wpływ na przywództwo kobiet na całym świecie! Biorąc pod uwagę, jaki wpływ mają Stany Zjednoczone na politykę, możliwe, że zajmujące wysokie stanowiska państwowe kobiety przestaną budzić szok.

Serwis openDemocracy opublikował szokujący raport. 280 mln dolarów na walkę z prawami kobiet i społecznością LGBT+

Kamala Harris

Kiedy 7 listopada Associated Press, Fox News oraz CNN podały nieoficjalne informacje, że Joe Biden wygrał wybory, zdobywając wymagane 270 głosy elektorskie, było wiadome, że na stanowisku wiceprezydenta znajdzie się Kamala Harris. To nie tylko pierwsza kobieta na tym stanowisku, lecz także pierwsza czarnoskóra Amerykanka południowoazjatyckiego pochodzenia.

„Chociaż mogę być pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta USA, to nie będę ostatnią” – skomentowała Kamala Harris.

Trzeba przyznać rację – dla nas, kobiet, to duży kamień milowy, który przełamał kolejną barierę. Po tym, jak udało się jednej kobiecie, z pewnością pozostałym będzie o wiele łatwiej pójść w jej ślady w przyszłości. W swoim przemówieniu Kamala Harris podkreśliła niezwykle ważną rolę kobiet.

„O kobietach, które wiele poświęciły w walce o równość, wolność i sprawiedliwość dla wszystkich – w tym także o zbyt często pomijanych czarnych kobietach, które co rusz udowadniają, że to one stanowią kręgosłup naszej demokracji. O wszystkich kobietach, które przez ponad wiek nie ustawały w wysiłkach na rzecz wywalczenia i obrony prawa do głosu. 100 lat temu była to 19. Poprawka, 55 lat temu ustawa o prawach wyborczych, a teraz, w 2020 roku, przychodzi nowe pokolenie głosujących kobiet w naszym kraju, które kontynuują walkę o fundamentalne prawo głosu i bycia wysłuchanymi” – podkreśliła w swojej wypowiedzi.

Jednocześnie zaznaczyła, że Joe Biden również przyczynił się do tego sukcesu, ponieważ miał odwagę przełamać jedną z największych barier i wybrać kobietę na wiceprezydenta.

Naczelna Izba Lekarska wydała oświadczenie w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce

Przełomowy krok

Już teraz pojawiają się komentarze specjalistów, którzy podkreślają, jak ważna dla kultur na całym świecie będzie wiceprezydentura Kamali Harris. Jak zauważają, pokaże ona, że kobiety również mogą osiągnąć wiele, przełamując od lat przestrzeganych „niepisanych zasad”, które dotyczą wybierania mężczyzn na ważne i wysokie stanowiska państwowe. Sama Kamala Harris jest niezwykle otwartą osobą, wielokrotnie pokazywała swoją wrażliwość na potrzeby najmłodszych (jako prawniczka specjalizowała się w sprawach dotyczących napastowania seksualnego dzieci) i prawa poszczególnych grup społecznych, które mogą być zagrożone (dotyczące rasizmu, homofobii etc.). Wiele osób ma nadzieję, że wiceprezydentura Kamali Harris będzie przełomem i więcej kobiet odważy się brać udział w życiu politycznym. To nadzieja, że nasz głos również zostanie wysłuchany.