Weronika Rosati od dłuższego czasu nagłaśnia problem przemocy domowej. Stara się dawać przykład kobietom, które również są ofiarami, nie obawiając się mówić o swoich doświadczeniach. W ten sposób próbuje dodać im odwagi, aby podjęły również decyzję o podjęciu walki. Także w tym trudnym czasie podjęła temat, publikując na swoim Instagramie poruszający apel.

Aktorka ze łzami w oczach i w mocnych słowach starała się uświadomić swoim odbiorcom, że kwarantanna dla niektórych kobiet oznacza uwięzienie z oprawcą.

Chciałam zwrócić uwagę na problem wzrostu przemocy domowej w czasie kwarantanny. Ofiary, które są, w pewnym sensie zamknięte przymusowo ze swoimi oprawcami w domach.

Powstała pierwsza w Polsce aplikacja dla pokrzywdzonych kobiet i świadków przemocy

Według statystyk, które opublikowane są na stronie policji, w 2019 roku zostało zarejestrowanych 88 032 ofiar przemocy domowej. Pamiętajmy, że wiele osób, które doświadcza przemocy, nigdzie tego nie zgłasza. Zatem skala problemu jest ogromna, a jak do tej pory pomijana przez polskie media oraz polityków. Weronika Rosati zaapelowała również do oglądających ją ofiar przemocy domowej, aby zwłaszcza w czasie kwarantanny nie obawiały się zgłaszać swoich przemocowców.

Chciałabym wszystkim ofiarom przemocy domowej, które mnie teraz oglądają powiedzieć, żeby mimo wszystko zgłaszały to na policji oraz  żeby nie dały się sterroryzować, nie pozwoliły na znęcanie się nad nimi.

Na koniec prosiła również o to, aby nie ignorować problemu i nagłaśniać go. Obiecała również na swoim Instagramie pokazywać, gdzie mogą zgłaszać się osoby potrzebujące pomocy. Pamiętajmy, że jeśli jesteśmy świadkami przemocy domowej, również powinnyśmy ją zgłosić.

Głos kobiet: plakatami na murach alarmują o kulturze gwałtu i przemocy

Wyświetl ten post na Instagramie.

swipe to change videos

Post udostępniony przez Weronika Rosati (@weronikarosati) Mar 19, 2020 o 8:35 PDT

GDZIE ZGŁASZAĆ PRZEMOC DOMOWĄ

Jeśli nie jesteś pewna, co możesz zrobić albo potrzebujesz porady, istnieje specjalna Niebieska Linia. Zadzwoń pod numer 801 120 002, opłata za połączenie jest zgodna z taryfą Twojego operatora. Konsultant odpowie na Twoje pytania. Jeśli sytuacja jest nagła i czujesz, że coś Ci zagraża, nie obawiaj się dzwonić bezpośrednio na policję. Pamiętaj, że nie możesz zostać zignorowana, policja ma obowiązek zająć się każdym zgłoszeniem przemocy domowej.