Posiadanie rodzeństwa ma wiele zalet. W wieku dziecięcym pozwala na rozwinięcie kompetencji społecznych, uczy dzielenia się i wypracowywania kompromisów. Wszystkie te umiejętności przydają się w dorosłym życiu. Dzięki współdzieleniu przestrzeni z rodzeństwem stajemy się bardziej pomocni, łatwiej nawiązujemy kontakty i lepiej radzimy sobie z emocjami. Według badań naukowych posiadanie siostry potrafi przynieść najwięcej korzyści.

Sposób, w jaki siedzisz zdradza wiele o Twojej osobowości. Sprawdź popularne pozycje

Czy warto mieć siostrę? Naukowcy mówią: „tak!”

Badanie przeprowadzone przez School of Family Life na Uniwersytecie Brighama Younga wykazało, że posiadanie siostry sprawia, że stajemy się bardziej opiekuńczymi i współczującymi ludźmi. To nie jedyne zalety. Okazuje się bowiem, że wychowywanie się z rodzeństwem żeńskiej płci uczy nas lepszego odczytywanie i okazywania emocji. Dzięki temu lepiej radzimy sobie z rozwiązywaniem problemów, rozwijamy kompetencje dyplomatyczne i uczymy się sztuki negocjacji.

Naukowcy odkryli także, że posiadanie siostry może wpływać pozytywnie na zdrowie psychiczne. Wszystko to dzięki temu, że kontakt z siostrą zachęca do wyrażania swoich odczuć i obaw, a także sprawia, że chętniej dzielimy się radosnymi momentami. Siostry mogą pomóc nam uchronić się od poczucia osamotnienia. Dzięki nim czujemy się kochani i potrzebni.

Kolejność urodzenia decyzuje o charakterze? Według ekspertów młodsze rodzeństwo wyróżniają szczególne cechy osobowości. Wiele osób chciałoby je mieć

Mężczyźni, którzy wychowywali się z siostrą, mają lepszy kontakt z kobietami i tworzą trwalsze oraz bardziej stabilne związki. Oprócz tego posiadają lepiej rozwinięte umiejętności komunikacyjne i są bardziej wyrozumiali.