„Druga płeć” to traktat o sytuacji kobiety. Beauvoir swoje opus magnum poświęca interpretacjom faktów i mitów narosłych wokół „kobiecości”. Bada kształtowanie się kobiety w kobiecie, żeńskość i dialogi płci. Dowodzi, iż świat został fałszywie zbudowany na prawach mężczyzn, a męski punkt widzenia funkcjonuje wciąż jako dominujący. Posługując się bogatym materiałem erudycyjnym, demaskuje uprzedzenia, usprawiedliwienia i ostatecznie wiedzie ku wyzwoleniu. Książka jest gruntowną analizą kobiecości, jednym z fundamentów dyskursu feministycznego.

Gilian Anderson wydała książkę o fantazjach seksualnych kobiet

Ważny głos w dyskursie feministycznym. ,,Druga płeć” już w księgarniach

Druga płeć» stała się manifestem, zapisem sytuacji kobiet w patriarchalnym społeczeństwie, ale i punktem wyjścia do zmiany społecznej. Czytając dziś jej nowe wydanie, warto zastanowić się, jakie było jej znaczenie w historii polskiego feminizmu. Jaki wpływ wywarła na polskie kobiety i ich sytuację.

– Anna Maziarska

Simone de Beauvoir (1908-1986) – wybitna francuska filozofka, pisarka i feministka. Autorka „Drugiej płci” – książki przełomowej nie tylko dla filozofii feministycznej, ale także dla współczesnej humanistyki. Współzałożycielka (wraz z Jean-Paulem Sartre’em) „Les Temps Modernes” – pisma poświęconego filozofii i literaturze. Laureatka m.in. Nagrody Goncourtów (1954) za powieść „Mandaryni”. Jej książki, debiutancka powieść „L’Invitée”, trzy tomy dzienników („Pamiętnik statecznej Panienki”, „Siłą rzeczy”, „W sile wieku”) czy bezkompromisowy esej „Starość” poruszały opinię publiczną nie tylko we Francji. Simone de Beauvoir angażowała się również politycznie, upominała się m.in. o prawo kobiet do legalnej i bezpiecznej aborcji, a także protestowała przeciwko wojnie w Algierii.

Simone de Beauvoir uprawiała filozofię świadomości. Najwyższą w niej wartością jest wolność. (…) Jej książka – poprzez krytykę braku wolności – uczy, jak ją zdobywać, przełamując narzucony kobiecy los i walcząc w trudzie o swoją suwerenną, niezdegradowaną egzystencję.

– Maria Janion

Mat.prasowy