Kłamstwo to nieodłączna rzecz ludzkiej egzystencji. Według amerykańskich badań notorycznie kłamiemy po kilkanaście razy w tygodniu. Pytanie kto robi to lepiej — kobiety czy mężczyźni?

Jaki zapach podoba się ludziom najbardziej na świecie? Naukowcy przedstawili badania

Według najnowszych doniesień naukowych kobiety robią to rzadziej, ale zdecydowanie lepiej niż mężczyźni. Podobnie jest z powodami takich decyzji.

Kłamstwo szyte na miarę. Kobiety robią to inaczej niż mężczyźni

Kłamstwo w ostatnich latach było tematem wielu badań naukowych i dociekań filozoficznych. Okazuje się, że kłamiemy nagminnie, zarówno kobiety jak i mężczyźni, jednym przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Na co dzień są to zazwyczaj „niewinne kłamstewka”, które ułatwiają nam stosunki społeczne.

Najczęściej chodzi o tzw. białe kłamstwo, czyli świadome dotyczące nieistotnych i mniejszych spraw. Dopiero później pomijamy informacje np. w celu zatajenia prawdy. Jak twierdzi prof. Robert Feldman z University of Massachusetts w Amherst problem polega na tym, że jeżeli kłamstwo przychodzi nam łatwo w mniejszych sprawach, to i nie mamy z tym kłopotów w poważniejszych kwestiach.

Kłamstwo w zależności od płci

Czy różni się ono w zależności od płci? Badacze są przekonani, że kobiety mogą to robić rzadziej niż mężczyźni, ale są zdecydowanie bardziej przekonujące w tej materii. Panowie z kolei liczą, że robią to lepiej, ale to może być złudne.

Naukowcy zgodnie potwierdzają, że kobiety i mężczyźni po równo kłamią na temat… seksu, gdzie obie strony starają się zachować stereotypowe podejście. Zdaniem Feldmana kłamstwo kobiet jest bardziej nakierowane na drugą osobą, z kolei w przypadku mężczyzn dotyczy ich samych.

Ogólnie mówiąc, kobiety częściej ponoszą straty w przypadku kłamstwa i w rzeczywistości „mówią innym to, co chcą usłyszeć”. Inaczej podchodzą do tego mężczyźni, którzy dzięki kłamstwu chcą poprawić swoją sytuację.