Żadna obsesja nie jest dla nas dobra. Ciągłe sprawdzanie wagi i przeliczanie, czy mieścimy się w normie może doprowadzić do poważnych konsekwencji. W tym bardzo groźnych zaburzeń odżywiania, które są plagą w XXI wieku. We wszystkim należy zachować zdrowy umiar, bo obserwować własne ciało mimo wszystko trzeba.

W jaki sposób? Jedną z najpopularniejszych metod jest obliczanie BMI, czyli wskaźnika masy ciała. Polega ona na podzieleniu masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. A następnie porównanie wyniku z tabelą. Prawidłowa waga to wartość 18,5-24,99, poniżej jest niedowaga, a powyżej – nadwaga.

FIT CATERING – SPRAWDZAMY, NA CZYM POLEGA TO POPULARNE ROZWIĄZANIE DIETETYCZNE

Przez lata uważano ten sposób za najbardziej wiarygodny. Dziś już wiemy, że to nie do końca prawda.

Waga to nie wszystko, na co najlepszym dowodem jest proste porównanie. Kiedy postawimy obok siebie dwie osoby ważące 80 kg, to czy rzeczywiście są jednakowo zdrowe? Jedna z nich regularnie ćwiczy i ma rozwinięte mięśnie, które sporo ważą. Druga czas wolny spędza na kanapie, a nadmiar tkanki tłuszczowej widoczny jest na odstającym brzuchu. W rzeczywistości nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Zauważają to naukowcy. Dr Michael Mosley na łamach portalu „Mail Online” zachęca, by nie sugerować się wskaźnikiem BMI. Zamiast tego proponuje zupełnie inne rozwiązanie. Spodoba się szczególnie tym, którzy nie przepadają za rozwiązywaniem działań matematycznych.

„KAŻDA PUSZYSTA DZIEWCZYNA POWINNA TEGO SPRÓBOWAĆ”. TA RADA WYWOŁAŁA SKANDAL

Obawiasz się, że masz nadwagę? Sprawdzisz to w mniej, niż minutę, a potrzebujesz tylko kawałka sznurka.

1. Przygotuj sznurek.

2. Odmierz fragment, który odpowiada twojemu wzrostowi – przyda się do tego np. metr krawiecki.

3. Przetnij go w połowie.

4. Opleć sznurek wokół brzucha na wysokości pępka i sprawdź, czy jego dwa końce spotkają się ze sobą.

style="overflow:hidden;">

Według eksperta, jeśli nie jesteś w stanie się objąć – prawdopodobnie wskaźnik tkanki tłuszczowej jest u ciebie za duży. Możesz oczywiście zrezygnować ze sznurka i sprawdzić tradycyjną miarką, czy obwód brzucha to mniej, niż połowa twojego wzrostu.

To nie jedyny sposób. Jakiś czas temu badacze z Harvard Medical School zaprezentowali konkretne wartości, które powinny dać nam do myślenia.

Pierwszy stopień otyłości brzusznej u kobiet rozpoznaje się w sytuacji, gdy obwód pasa wynosi 80 cm lub więcej. Drugi stopień to wartość równa lub większa 88 cm. Dla mężczyzn – odpowiednio 94 i 102 cm.

Warto zmierzyć również stosunek obwodu talii do obwodu bioder. W przypadku kobiet, jeśli podzielenie jednej wartości przez drugą daje wynik 0,85 lub większy – także mamy do czynienia z otyłością centralną.