Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mówienie o równości płci wzbudzało raczej uśmiech politowania. Kobiety teoretycznie mogły coraz więcej, ale praktycznie wciąż żyłyśmy w męskim świecie, gdzie wszystko podporządkowane jest płci brzydszej. W niektórych zakątkach świata nadal tak to wygląda.

Odmowa prawa do aborcji to tortura. Komitet ONZ nie pozostawia na Polsce suchej nitki

Czy w XXI wieku, w centrum zjednoczonej Europy, mamy wreszcie takie same prawa? Sprawdził to ośrodek badawczy US News, który zaprezentował tegoroczny ranking krajów w najróżniejszych kategoriach. Jedna z nich to państwa, w którym kobietom żyje się najlepiej. Albo najgorzej, kiedy spojrzymy na ostanie miejsca. Już teraz zdradzimy, że Polski próżno szukać w pierwszej dziesiątce.

Zestawienie opiera się na wielu czynnikach. Równości płac, dostępie do opieki zdrowotnej, opiece socjalnej, prawach człowieka itp.

O nie

Najlepsze kraje do życia, jeśli jesteś kobietą

1. Szwecja

2. Dania

3. Kanada

4. Norwegia

5. Holandia

6. Finlandia

7. Szwajcaria

8. Australia

9. Nowa Zelandia

10. Niemcy

Gdzie Polska? Przyjrzyjmy się drugiej dziesiątce rankingu.

11. Luksemburg

12. Belgia

13. Wielka Brytania

14. Francja

15. Irlandia

16. Stany Zjednoczone

17. Włochy

18. Japonia

19. Hiszpiania

20. Portugalia

Wciąż nic, ale chwilę później trafiamy także na nasz kraj. Polska zajęła dokładnie 22. miejsce. Tuż za Singapurem, a przed Czechami, Węgrami, Grecją, Chinami, Chorwacją czy Koreą Południową. Na 80 przebadanych krajów zdecydowanie najgorzej urodzić się kobietą w Mjanmie, Ghanie, Iranie, Tunezji czy Tanzani. Tam nie mają niemal żadnych praw, a często zagrożone jest nawet ich życie.