Illinois w USA będzie pierwszym ze stanów, który zamierza zakazać produkcji i dystrybucji mydeł i innych kosmetyków mikrogranulkami, czyli małych, drobnych kuleczek wykonanych z syntetycznych tworzyw, używanych do produkcji peelingów i żeli myjących.

Eksperci do spraw środowiska stwierdzili, że mikrogranulki nie ulegają biodegradacji, co oznacza, że stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Spłukiwane zanieczyszczają wody i mogą stanowić przeszkodę w ciągłości łańcuchów pokarmowych.

Gubernator Pat Quinn zadeklarował:

– Zakaz stosowania mikrogranulek zapewni czystsze wody w Illinois i będzie stanowić przykład dla reszty naszego kraju. Jezioro Michigan i liczne rzeki oraz jeziora w naszym stanie są jednymi z naszych najważniejszych rezerw naturalnych. Musimy robić wszystko, co w naszej mocy, by ich strzec.

Klientki wcale nie rozpaczają z tego powodu. Jest mnóstwo naturalnych tworzyw, które ulegają biodegradacji, a których można użyć zamiennie do eksfoliacji naskórka. My gratulujemy decyzji. Zresztą nie tylko my. Nowy Jork ma być kolejnym stanem, który wprowadzi podobny zakaz.

W stanie Illinois w USA zakazano preparatów z mikrogranulkam