Diety mają do siebie to, że moda na każdą z nich wcześniej czy później przemija. Od pewnego czasu wśród gwiazd Hollywood zapanowała moda na dietę alkaliczną, czyli zasadową. Do jej zasad stosuje się między innymi Victoria Beckham, ostatnio dołączyła do niej Melanie C, fanka zdrowego stylu życia.

Na czym polega dieta, którą stosują także Kelly Brook oraz Robbie Williams?

Jej zwolennicy mówią wprost: to nie jest sposób na zrzucanie zbędnych kilogramów. Dodają jednak, że podczas stosowania owej diety rzeczywiście łatwiej jest utrzymać prawidłową masę ciała.

Głównym założeniem diety jest utrzymanie odpowiedniego poziomu pH krwi. Właściwe pH krwi wynosi od 7,35 do 7,45 – jest zatem lekko zasadowe. Jeśli uda się nam utrzymać pH w takich granicach, oznacza to, że nasz organizm ma zapewnioną równowagę kwasowo-zasadową. Jeśli poziom pH krwi jest poniżej tych wartości, świadczy to o zakwaszeniu organizmu. Taki stan zwiększa ryzyko chorób serca, otyłości czy raka.

Fani diety zasadowej mówią, że nasze organizmy są przystosowane do diety zasadowej, opartej na produktach roślinnych. Wysoko przetworzone produkty oraz duża ilość mięsa, które zakwaszają nasze organizmy, to efekt zmiany stylu życia i „zdobycz” cywilizacyjna, która niekoniecznie służy naszemu zdrowiu.

Przy komponowaniu diety alkalicznej trzeba pamiętać o tym, które produkty podnoszą poziom pH krwi, które zaś wywołują zakwaszenie.

Wśród produktów zakwaszających organizm znajdują się na przykład:
spaghetti
płatki kukurydziane
białe pieczywo
wołowina
wieprzowina
parmezan
ser gouda
ryż brązowy
twaróg
pieczywo pełnoziarniste
płatki owsiane
orzechy włoskie i ziemne
salami
kurczak
śledź
jajka

Spośród produktów alkalizujących możemy wymienić:

szpinak
rodzynki
daktyle
morele
kiwi
wiśnie
banany
truskawki
brzoskwinie
sok z cytryny
pomarańcze
gruszki
ananas
seler
jabłko
arbuz
marchew
cukinia
woda mineralna

Oczywiście nie można dać się zwariować i pozostać wyłącznie przy warzywach, owocach i ziarnach. Warto jednak pamiętać o tym, jak zbawienne jest ich działanie na nasz organizm i włączyć do swego menu duże ich ilości. Zwłaszcza teraz, gdy na straganach pełno świeżych jarzyn i soczystych owoców.

Jeśli chcecie poszerzyć swą wiedzę na temat diety zasadowej, poczytajcie o niej w sieci. Podajemy kilka źródeł w języku angielskim:

Wikipedia
Tu znajdziecie listę produktów alkalizujących i zakwaszających
naturalnews

Podczas pisania artykułu korzystałam ze strony faktydlazdrowia.pl.

Victoria Beckham jest na diecie alkalicznej
Jakiś czas temu Victoria Beckham reklamowała na swoim profilu społecznościowym tę książkę zawierającą przepisy diety zasadowej

Victoria Beckham jest na diecie alkalicznej

Victoria Beckham jest na diecie alkalicznej

Victoria Beckham jest na diecie alkalicznej