Następnym razem, kiedy podczas wizyty u dentysty, usłyszysz pytanie czy używasz nici dentystycznych, możesz z czystym sumieniem powiedzieć nie i będziesz miała na to bardzo dobre wyjaśnienie. Okazało się, że niektóre rodzaje nici dentystycznych mogą zawierać groźne toksyczne substancje.

ZOBACZ TEŻ: TEN SKŁADNIK W SERUM DO RZĘS MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNY DLA OCZU! LEPIEJ GO UNIKAJ

Według badań przeprowadzonych w Silent Spring Institute w Massachusetts oraz Public Health Institute w Kalifornii stwierdzono, że niektóre z nici dentystycznych zawierają w sobie PFAS czyli substancje per- i poli- fluoroalkilowe.

Są to niebezpieczne chemikalia, które nie ulegają rozkładowi i można znaleźć je w artykułach gospodarstwa domowego, takich jak pojemniki do przechowywania żywności czy naczynia teflonowe. Badania wykazały, że są one również składnikiem nici dentystycznych. A przez to te produkty mogą zagrażać zdrowiu. Skutkami ich używania są m.in. choroby tarczycy, podwyższony poziom cholesterolu, a nawet rak nerek.

Badania pokazały jaki wpływ ma codzienne nitkowanie zębów, a groźne substancje. W badaniu wzięło udział 178 kobiet w średnim wieku. Po pobraniu próbek krwi okazało się, że osoby, które używały określonych nici dentystycznych mają wyższe ślady substancji chemicznej w organizmie.

ZOBACZ TEŻ: TE GWIAZDY ZREZYGNOWAŁY Z PICIA ALKOHOLU, ABY WYGLĄDAĆ PIĘKNIE I CZUĆ SIĘ ZDROWO

Jest to pierwsze badanie, które wykazało, że stosowanie nici dentystycznych zawierających PFAS wiąże się z większym obciążeniem organizmu toksycznymi chemikaliami – powiedziała Katie Boronow zarządzająca badaniem. Ograniczenie tych chemikaliów powinno teraz stać się priorytetem – dodaje. Dzięki badaniu konsumenci mają większą świadomość zagrożenia i mogą wybierać konkretne produkty, które nie zawierają w swoim składzie niebezpiecznych dla zdrowia toksycznych substancji PFAS.

Co Wy na to?