Ostatnia Met Gala wywołała falę oburzenia wśród internautów. Wydarzenie to często porównywane jest do ,,Igrzysk Śmierci” ze względu na kontrast między życiem elit a cierpieniem zwykłych ludzi. Tym razem jednak stało się punktem zapalnym.

Reakcje nasiliły się, gdy Haley Kalil, influencerka z TikToka, opublikowała kontrowersyjne wideo, w którym użyła dźwięku ,,let them eat cake”, czyli angielskiego tłumaczenia słów ,,qu’ils mangent de la brioche’ (nie mają chleba – to niech jedzą ciastka), które przypisywane są królowej Francji Marii Antoninie. Miała wypowiedzieć je komentując wiadomości na temat głodu toczącego jej państwo. Wyrażenie to symbolizuje postawę arystokratów, niemających kontaktu z rzeczywistością osób mniej szczęśliwych.

Po tym wydarzeniu internauci zaczęli masowo blokować gwiazdy, które nie wyrażają się w swoich mediach społecznościowych na temat okrucieństw humanitarnych trwających w Gazie. Ruch blokowania gwiazd, które nie angażują się w pomoc potrzebującym, zyskał na sile, a internauci zaczęli wycofywać swoje wsparcie dla tych, którzy milczą.

Ruch zapoczątkowała @ladyfromtheoutside, nagrywając film na TikToka. ,,Nadszedł czas, aby zablokować wszystkie gwiazdy, wpływowe osoby i zamożne osoby z towarzystwa, które nie wykorzystują swoich zasobów, aby pomóc potrzebującym. Daliśmy im platformy. Czas to cofnąć, zabrać nasze poglądy, polubienia, komentarze i pieniądze„, powiedziała.

@ladyfromtheoutside

#greenscreen #greenscreenvideo #digitine #digitalguillotine #haleyybaylee

♬ original sound – Meagan

,,Stworzyłem dokument Google dotyczący wszystkich gwiazd, które były na gali Met, a teraz przeglądam i piszę, czy milczeli lub czy używali swojej platformy do mówienia o ludobójstwie w Gazie”, powiedział użytkownik, który stworzył inny film.

@silentcelebs8

Hoping to finish list soon! Appreciate any help! #metgala #blockout2024 #fyp #blockout #letthemeatcake #celebrityblocklist

♬ original sound – SilentCelebs🍉

Wśród osób wymienianych na liście, znajdują się między innymi: Zendaya, rodzina Kardashian, rodzina Jenner, Justin Bieber, Taylor Swift, Cardi B, Nicole Kidman.