Twoje uczucia wyprzedzają myśli i często wydaje Ci się, że postrzegasz świat zupełnie inaczej niż ludzie dookoła Ciebie? Osoby empatyczne są niezwykle wrażliwe i wyczulone na krzywdę i problemy innych. Cechuje ich umiejętność wyczuwania emocji drugiego człowieka i chęć niesienia pomocy. Często stają się powiernikami sekretów, a nawet odczuwają fizycznie ból innych ludzi. W tych cechach rozpoznajesz siebie? Sprawdź dokładnie kim jest empata i poznaj rodzaje empatii, które być może dotyczą właśnie Ciebie.

Co to znaczy być empatą?  

Bycie empatą może być jednocześnie darem i przekleństwem. Taka osoba wyczuwa emocje innych osób i angażują się w ich problemy. Jest nieocenionym wsparciem i potrafi dokładnie zrozumieć, co przeżywa drugi człowiek. Posiadanie takiej osoby w kręgu bliskich przyjaciół jest wielkim szczęściem. Empata zawsze znajdzie czas na rozmowę, jest najlepszym powiernikiem i dokładnie wie, co przeżywa druga osoba. Cechuje go rozwinięta intuicja i uważność na emocje innych.  

Z drugiej strony osoby z nadmiernie rozwiniętą empatią mogą często odczuwać przytłoczenie. Są bardzo wyczulone na uczucia innych osób. Potrafią bez użycia słów odczytać ich intencje. Widzą to w drobnych gestach, tonie głosu i zachowaniu. Przez to, że są bardzo wrażliwe i nastawione na drugą osobę, czasem mogą być wykorzystywane. Kiedy angażują się bardzo mocno w życie drugiej osoby, chłoną jej emocje i żyją jej problemami – często zapominają o sobie. Smutek i żal, czyli intensywny ładunek emocjonalny, które przechodzi na nie z innych osób może być ciężki do udźwignięcia.

Toksyczna pozytywność jest szkodliwa dla zdrowia. Jak nie dać złapać się w jej pułapkę?

Kim jest empata? Trzy główne typy empatów

Empaci są głęboko dostrojeni do tego, co czują ludzie wokół nich — emocjonalnie i fizycznie — i doświadczają tych doznań tak, jakby były ich własnymi. Bardzo często są znani z tego, że występują w roli negocjatorów. Kiedy widzą narastający konflikt dążą do pojednania i załagodzenia sytuacji. Empaci są wyczuleni na krzywdę innych, nie potrafią przejść obojętnie wobec cierpienia. Chcą nieść pomoc i zależy im na szczęściu i zdrowiu innych. Unikają scen przemocy i bardzo źle reagują na pojawiające się w mediach negatywne informacje. Za to czują głęboką więź z naturą i zwierzętami.

Kłamstwo w zwiastunie „Harry i Meghan”. Zdjęcie miało obrazować prześladowanie przez media, a powstało 5 lat przed ich związkiem

Każdy empata może charakteryzować się innym zestawem cech. Oto trzy główne typy empatów:

Empata fizyczny

Jesteś szczególnie wyczulony na fizyczne symptomy innych ludzi i masz tendencję do wchłaniania ich przez swoje ciało. Na przykład, jeśli przyjaciel skarży się na ostre bóle brzucha może to wpłynąć na  odczuwanie podobnych dolegliwości. Możesz także zostać pobudzony przez czyjeś dobre samopoczucie.

Empata emocjonalny

To najbardziej powszechny typ empatii. Empata emocjonalny jest otwarty na ludzi, ale źle się czuje w towarzystwie osób egocentrycznych, narcyzów i zazdrośników. Empata wyczuwa głęboko emocje drugiego człowieka i potrafi wczuć się w jego położenie. Nigdy nie pozostaje obojętny na jego sytuację.

Intuicyjny empata

W pewnym sensie cechuje Cię szósty zmysł. Masz bardzo wysoko rozwiniętą intuicję. Bardzo często śnią Ci się rzeczy, które mają swoje pokrycie w rzeczywistości. Dokładnie wiesz, jakie emocje odczuwają osoby z Twojego otoczenia. Potrafisz odgadnąć ich ukryte intencje. Zakładanie przy Tobie maski nie ma żadnego sensu, ponieważ doskonale wiesz, co czuje dana osoba.