Krem z filtrem przeciwsłonecznym to obowiązkowy kosmetyk w czasie trwania wakacyjnych miesięcy. Czasami zdarza nam się jednak zapomnieć o jego stosowaniu, szczególnie kiedy w upalne dni przebywamy na zatłoczonych ulicach. Stosownie ochrony przeciwsłonecznej wciąż jeszcze kojarzy nam się z wypoczynkiem na plaży. Prawda jest jednak taka, że powinniśmy pamiętać o niej codziennie.

Oparzenia słoneczne to mało przyjemna sytuacja. Pojawiające się uczucie pieczenia, uderzenia gorąca i zaczerwieniona skóra stają się nie do zniesienia. Zazwyczaj skupiamy się wtedy na tym, by szybko ukoić podrażnioną skórę, stosując chłodzące okłady i balsamy, które szybko maja przynieść uczucie ukojenia.

7 SUPERSŁODKICH FRYZUR DLA DZIEWCZYN, KTÓRE WŁAŚNIE ZAPUSZCZAJĄ GRZYWKĘ

Okazuje się jednak, że powinniśmy spojrzeć na to w odwrotny sposób i zwrócić uwagę na pewne czynności, które spowalniają proces gojenia się skóry. Oto niektóre z rzeczy, których lepiej się wystrzegać, jeśli chcemy, by oparzenie nie trwało zbyt długo:

Zmiana garderoby

Często to bagatelizujemy, ale ubrania również wpływają na długość trwania oparzenia. Noszenie tych samych, obcisłych ciuchów wcale nie pomaga. Kiedy pojawia się uczucie pieczenia, a skóra przybiera czerwony kolor, lepiej wybierać przewiewne, bawełniane materiały o luźnym kroju. Dzięki temu następuje przepływ powietrza, a skóra może oddychać, co ułatwia jej szybszą regenerację.

Gorące prysznice

Prysznic w gorącej wodzie z pewnością nie pomoże. W ten sposób skóra stanie się bardziej wrażliwa i przesuszona, co tylko spowolni cały proces gojenia. Letnia lub chłodna woda pomoże złagodzić dyskomfort.

AŻ 1/3 KOBIET CIERPI NA INFEKCJE INTYMNE NA WŁASNE ŻYCZENIE

Peelingi

Kiedy skóra po opalaniu zaczyna schodzić może pojawić się pokusa, by użyć peelingu, dzięki któremu szybko pozbędziemy się problemu. Ale to jedna z najgorszych rzeczy, które można zrobić. O wiele lepszym rozwiązaniem jest nałożenie balsamu lub czystego, naturalnego żelu z aloesu.

Makijaż

Najlepszym sposobem, by szybko pozbyć się zaczerwienienia jest to, by pozwolić skórze oddychać. Stosowanie kosmetyków, a przede wszystkim podkładu i korektora przedłuży proces regeneracji. Szczególnie, kiedy aplikujemy je gąbeczką lub pędzlem, na których zbiera się masa bakterii. To może doprowadzić do infekcji lub reakcji alergicznej.

Olej kokosowy

Chociaż olej kokosowy nadaje się do nawilżania skóry, w przypadku poparzenia słonecznego lepiej jest go unikać. A to dlatego, że jest bogaty w kwasy tłuszczowe, które zatykają pory i mogą nasilić stan zapalny.

Olejki eteryczne

Stosowanie niektórych olejków eterycznych może spotęgować uczucie pieczenia skóry. Lepiej ich unikać, a w szczególności olejku z bergamotki.

OLEJ MARULA – ZDETRONIZUJE OLEJ ARGANOWY?

Brak nawodnienia

To duży błąd. Podczas oparzenia słonecznego skóra jest odwodniona, dlatego dobrze jest działać również od zewnątrz. Jeśli chcesz przyspieszyć proces gojenia, zacznij pić więcej wody w ciągu dnia. A oprócz tego, jedz owoce i warzywa takie jak: arbuz, ogórek i truskawki, które są soczyste, a dodatkowo zawierają w sobie sporą ilość przeciwutleniaczy.