Dokładnie rok temu na łamach serwisu Zeberka.pl informowaliśmy o planach Edyty Folwarskiej na ekranizację powieści erotycznej „Pokusa”. Dzisiaj możemy powiedzieć już oficjalnie, że film jest w trakcie realizacji i wkrótce trafi do kin. Rozmawiamy o filmowej adaptacji książki, obsadzie aktorskiej oraz o scenariuszu. Czy będzie jeszcze bardziej pikantny niż książka? Przeczytajcie nasz wywiad.

Właśnie realizowany jest film na podstawie pani książki „Pokusa”. Czy jako autorka pracuje pani na planie i czuwa nad jego adaptacją?

Staram się jak najczęściej wpadać na plan zdjęciowy. Zaglądam Marysi Sadowskiej przez ramię, patrzę czy kadry się zgadzają, czy wszystko jest tak, jak chciałam. Aktorzy często przychodzą do mnie ze swoimi bolączkami, traktują mnie jak mamę, której mogą się ze wszystkiego zwierzyć. Mam pełne zaufanie do Marysi, widzę, jak świetnie wykonuje pracę i jak wielkie zaangażowanie włożyła w tę produkcję.

„Historia ‚Pokusy’ wydarzyła się naprawdę”. Edyta Folwarska o ekranizacji książki, planach na przyszłość i mrocznych sekretach show-biznesu

Jakie to uczucie widzieć, jak pani historia nabiera nowego życia dzięki ekranizacji i przedstawiana jest czytelnikom za pośrednictwem innego medium niż papier?

Pierwsze łzy wzruszenia uroniłam podczas castingu do filmu. Wtedy po raz pierwszy bohaterowie mojej książki ożyli. Potem był pierwszy dzień zdjęciowy – płakałam jak bóbr, zresztą nie tylko ja, Marysia też. Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się dopiąć ekranizacji w tak trudnych dla wszystkich czasach. Szczerze, mało kto we mnie wierzył, że ten film naprawdę powstanie. Cieszę się, że utarłam nosa wszystkim niedowiarkom, szczególnie koleżankom po piórze.

Jak wygląda współpraca z reżyserką filmu Marią Sadowską? Wasze wizje na temat ekranizacji są podobne?

Marysia jest totalną profesjonalistką. Na szczęście mamy wspólne wizje i rzadko dochodzi do zgrzytów. Zawsze wypracujemy jakiś kompromis, tak by obie strony były zadowolone.

Kogo zobaczymy na ekranie? Czy to pani wybierała aktorów do obsady?

Obsadę wybierałyśmy wspólnie z Marysią. Początkowo moja wizja była zupełnie inna, ale niektórzy aktorzy po prostu nie sprawdzili się na castingu. Teraz już wiem, dlaczego jest to tak ważne. Co z tego, że ktoś wizualnie pasuje do bohatera jeśli brakuje mu charyzmy. Tu się musi wszystko zgrywać. Ubolewam tylko nad jednym, że w Polsce nie ma zbyt wielu przystojnych wysportowanych aktorów. Jestem szczęśliwa i dumna, że tacy aktorzy jak Piotr Stramowski, Joanna Liszowska, Weronika Rosati, Helena Englert, Andrea Preti zgodzili się dla mnie zagrać. W filmie pojawia się nawet przepiękna Klaudia El Dursi.

Książki i ich filmowe adaptacje od zawsze są przedmiotem ogromnej debaty. Film uchwyci wszystko, co zawarte jest w książce, która na pewno porusza wyobraźnię?

Muszę przyznać, że pisząc scenariusz do filmu, postanowiłam go troszkę podrasować. Swoją wizję dorzuciła też Marysia. Uważam, że film będzie lepszy, bogatszy i bardziej rozbudowany niż książka. Muszę zaznaczyć, że książka przeszła lekką cenzurę, a w filmie tej cenzury nie ma. Czytelniczki wyłapią wszystkie zmiany. W książce piłkarz jest Włochem, a szef Polakiem, w filmie te role zamieniliśmy. Żeby tego włoskiego ciacha było znacznie więcej. W Polsce ciężko jest komukolwiek dogodzić. Wiem, że film może być naprawdę dobry a Polacy i tak wyleją na mnie wiadro pomyj – taką już mamy mentalność. Dodam, że  nie zamierzam poprzestać na ekranizacji „Pokusy”. W przyszłym roku zaczynam kolejne dwie produkcje.

W tej chwili ma pani na swoim koncie sporo książek, zatem jak „Pokusa” wyróżniła się z tego książkowego tłumu? Dlaczego do ekranizacji wybrano akurat tę książkę?

Pokusa wyróżnia się tym, że jest oparta na faktach i porusza ważne społecznie tematy, mobbing, gwałty, wrzucanie pigułek gwałtu przez sportowców dziewczynom, które nie chcą iść z nimi do łóżka. To historia młodej dziewczyny, takiej jak każda z nas. Marzy o wielkiej karierze i miłości. To historia o dziewczynie, która każdego dnia mierzy się z jakimiś pokusami. Pytanie, czy im ulegnie, a jeśli tak czy były tego warte?

Na kiedy zaplanowana jest premiera filmu „Pokusa”?

Już na początek przyszłego roku. Kto wie, może na Walentynki, panowie zabiorą swoje ukochane na „Pokusę” do kin.

O FILMIE

Oparta na faktach historia, w której atrakcyjna i ambitna Inez od zawsze marzy o karierze dziennikarki. Gdy dostaje pracę w popularnym serwisie śledzącym życie gwiazd sportu i ekranu, wydaje jej się, że wielki świat ma na wyciągnięcie ręki. Nie spodziewa się jednak, jak dalece różni się on od jej wyobrażeń i jak bardzo może być niebezpieczny dla młodej, niedoświadczonej kobiety. Jej szef Filip jest co prawda niezwykle atrakcyjnym mężczyzną, ale traktuje Inez jak dziewczynę na posyłki. Natomiast jej idol Maks, piłkarz u szczytu sławy, okazuje się czarującym, ale niepokojąco tajemniczym facetem. To właśnie o nim Inez ma napisać swój pierwszy materiał. W tym celu przez trzy dni ma nie odstępować go na krok. To, co zobaczy, przeżyje i poczuje będzie jednak musiała zachować tylko dla siebie. Chyba że znajdzie w sobie odwagę, by wywołać skandal, który wstrząśnie całym krajem.

O AUTORCE

Edyta Folwarska – 35-letnia dziennikarka i prezenterka telewizyjna, od 16 lat związana z polskim show biznesem. Od wczesnego dzieciństwa marzyła o pracy w mediach. Ten plan udało jej się zrealizować w wieku 19 lat, kiedy zaczęła pracę dla Super Expressu. Zaczęła tam od przeprowadzania wywiadów ze sportowcami, specjalizowała się w boksie, piłce nożnej i pływaniu. Przez krótki okres zajmowała także się polityką i wydarzeniami. Jednak najbliższy jej sercu okazał się show biznes. Przeprowadziła wywiady z najpopularniejszymi polskimi i zagranicznymi gwiazdami. Z ramienia dziennika została kilka lat temu wysłana do Cannes, by przeprowadzić tam wywiad z aktorami serialu „Hell on Wheels”, w którym zagrał były partner Britney Spears, czy Paul Wesley z serialu „Pamiętniki Wampirów”. Na swoim koncie ma wywiady z takimi znakomitościami jak Dan Brown (Kod Leonarda da Vinci), Sabrina (Boys) czy Modern Talking.

Jej kariera nabrała szybszego tempa, kiedy trafiła do stacji telewizyjnej Polo TV. Obecnie prowadzi też własny program na antenie Polsatu. Była naczelną magazynu Wedding, prowadziła audycję w radiu VOX FM. Prowadzi największe koncerty muzyki tanecznej. Gościnnie wystąpiła w filmach Patryka Vegi: „Botox” i „Kobiety Mafii”. W samym 2021 roku na rynku pojawiło się aż siedem jej książek z serii Pink Book, oraz dwie antologie. Prywatnie jest mamą samotnie wychowującą 3,5-letniego syna Tadeusza, którego ojcem jest menager piłkarski takich gwiazd jak Artur Boruc, Kamil Glik, Kamil Grosicki.