W kontekście historycznym kobiety wciąż zajmują mało znaczącą pozycję. Na piedestale osiągnięć, które przyczyniły się do ukształtowania współczesnego kształtu świata widnieją historie mężczyzn. Tymczasem w wielu przypadkach to kobiety odgrywały znaczące role, o których wciąż mówi się zbyt mało. Tak było chociażby w przypadku Trotuli de Ruggiero. Pierwszej kobiecie żyjącącej w średniowieczu, która dała początek położnictwu i ginekologii.

Trotula de Rugiero. Pierwsza lekarka w średniowieczu

Trotula de Ruggiero była ówczesną aktywistką, która żyła i pracowała w Salerno. Miejscu, które na średniowiecznej mapie zajmowało czołową pozycję pod względem rozwoju nauki. To tutaj powstała pierwsza szkoła medyczna – Schola Medica Salernitana. Wokół niej skupieni byli naukowcy z Europy Zachodniej, którzy dzielili się wiedzą i doświadczeniem. Tłumaczono tam również arabskie i fenickie traktaty medyczne, rozszerzając wiedzę i konsultując ją z medykami również innych narodowości.

Okres wolny od pracy. Pierwsza polska firma wprowadza urlop menstruacyjny

Niewiele wiadomo o życiu Trotuli de Ruggiero. Data jej urodzin, ani śmierci nie jest znana. Żyła w XI lub XII wieku i była pierwszą kobietą-lekarzem. Prawdopodobnie wywodziła się z zamożnej rodziny de Ruggiero i była żoną lekarza Johannesa Plateariusa. Niektórzy badacze uważają, że oboje oni byli autorami tekstu practica brevis. Uważa się również, że Trotula napisała ważne dzieło na temat kobiecej medycyny w średniowiecznej Europie O chorobach kobiet (De passionibus mulierum).

Jej postać pojawia się w średniowiecznym piśmiennictwie, jak również w późniejszych dziełach – jest ona tam nazywana Trotulą, Trottą lub Troctą. W środowisku medyków z Salerno, kobieta zajmowała ważną pozycję. Prowadziła wykłady i kierowała własną katedrą, w której nauczała o kobiecych chorobach i dzieliła się wiedzą położniczą.

Koniec podatku od tamponu. Wielka Brytania wyznacza nowe standardy

Jej prace uważane są za źródło wiedzy na temat położnictwa. Są także najszerzej rozpowszechnionymi informacjami dotyczącymi ginekologii i problemów zdrowotnych kobiet. Jej traktaty krążyły po Europie Zachodniej od końca XII do początku XV wieku. To właśnie piśmiennicze dziedzictwo jest dowodem jej istnienia.

Pierwsze prace naukowe o położnictwie i ginekologii

Traktaty medyczne Trotuli są zbiorem porad dla kobiet w zakresie miesiączki, ciąży i połogu. Jej radykalne tezy dotyczące problemów z płodnością oraz zalecenia stosowania opiatów roślinnych podczas porodu, by łagodzić skurcze porodowe, były zaprzeczeniem chrześcijańskich przekonań o tym, że kobieta ma rodzić w bólach.

Najważniejszą pracą Trotuli jest De passionibus mulierum ante in et post partum, czyli O cierpieniu kobiety przed, w trakcie i po porodzie. To właśnie ten dokument przez wielu badaczy otwiera nową dziedzinę nauk jaką jest ginekologia i położnictwo.

Po śmierci pierwszej kobiety-lekarki ślad o jej postaci zaczął się zacierać. Pozostały dzieła, które na przestrzeni kolejnych tysiącleci zaczęto przypisywać męskiej postaci. Do XVI wieku jej traktaty były uważane za jedno z najważniejszych dzieł medycznych w Europie. Zaczęły również krążyć legendy o osobie Trotuli, a środowisko medyczne, w którym dominującą rolę odgrywali mężczyźni zacierało ślady o płci i samej postaci autorki pierwszych dzieł o ginekologii i położnictwie.

Kubeczki menstruacyjne: jak ich używać i od czego zacząć

Postać Trotulli jest jednak oparta o szereg dowodów historycznych, które potwierdzają jej istnienie. Medyczne środowisko w Salerno było bardzo postępowe i dopuszczało do czynnego działania również kobiety. Dowodem na to jest chociażby postać Constance Calenda – pierwszej kobiecie chirurgu.