Trądzik różowaty (łac. rosacea) jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, ograniczoną zazwyczaj do środkowej części twarzy, związaną z nadreaktywnością naczyń krwionośnych. Cierpi na niego (według różnych danych) kilka procent społeczeństwa w wieku 30-70 lat.

Jak rozpoznać, czy Twoja nadreaktywna skóra to rzeczywiście TO schorzenie?

Czerwień

Każdy z nas się czerwieni od czasu do czasu – np. po wysiłku fizycznym, po nadmiernym spożyciu alkoholu czy pod wpływem emocji. Jeśli zaczerwienienia pojawiają się tylko w pewnych określonych momentach, to niekoniecznie trądzik różowaty.

Rumień

To już uporczywe, „rozlane” zaczerwienienie, które utrzymuje się przez większość czasu, nie tylko podczas wyżej wymienionych sytuacji.

Objawia się wrażliwą, podrażnioną skórą i widocznymi naczynkami krwionośnymi tuż pod powierzchnią skóry, które niektórzy mylą z trądzikiem dorosłych.

Geny

Czy ktoś w Twoich krewnych cierpiał na trądzik różowaty? Czy obserwowałaś u niej/u niego widoczne zaczerwienienia i popękane naczynka krwionośne częściej, niż u innych? Trądzik różowaty jest często genetyczny – dlatego sięgnij pamięcią.

Dieta i słońce

Ostre przyprawy, alkohol i napoje zawierające kofeinę mogą nasilać rumień. Podobnie jak ekspozycja słoneczna czy też wysokie/niskie temperatury oraz ich silne wahania.

Nadmierne złuszczanie

Peelingi są modne i dobroczynne, ale w wypadku osób z trądzikiem różowatym trzeba na nie uważać, by nie przesadzić i nie naruszyć naturalnej bariery ochronnej skóry. Wówczas stanie się jeszcze bardziej wrażliwa i silnie reagująca.

Składniki, których trzeba unikać w wypadku trądziku różowatego

– Parsol 1789 (avobenzone),
– olejki eteryczne, takie jak cynamonowy, geraniowy, goździkowy czy miętowy,
– składniki zapachowe,
– duże dawki witaminy C.

Jak radzić sobie z rumieniem?

Musisz nieustannie „wyciszać” swoją skórę. Doskonale nadaje się do tego azulen, który jest m.in. substancją czynną rumianku. Korzystnie działają też wywar z imbiru, bratka i szałwii. Stosuj preparaty uszczelniające naczynia krwionośne – na szczęście w aptekach jest ich sporo, choć mogą nie przynieść spektakularnych efektów, a w każdym razie nie od razu. Warto jednak po nie sięgać, bo systematycznie stosowane poprawiają stan skóry.

Odradza się leczenie trądziku różowatego na własną rękę – to trudny przeciwnik i wymaga długofalowej współpracy pacjenta i lekarza.
Trądzik różowaty - co powinnaś wiedzieć?