Trądzik różowaty – co powinnaś wiedzieć?
Trądzik różowaty (łac. rosacea) jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, ograniczoną zazwyczaj do środkowej części twarzy, związaną z nadreaktywnością naczyń krwionośnych. Cierpi na niego (według różnych danych) kilka procent społeczeństwa w wieku 30-70 lat.
Jak rozpoznać, czy Twoja nadreaktywna skóra to rzeczywiście TO schorzenie?
Czerwień
Każdy z nas się czerwieni od czasu do czasu – np. po wysiłku fizycznym, po nadmiernym spożyciu alkoholu czy pod wpływem emocji. Jeśli zaczerwienienia pojawiają się tylko w pewnych określonych momentach, to niekoniecznie trądzik różowaty.
Rumień
To już uporczywe, „rozlane” zaczerwienienie, które utrzymuje się przez większość czasu, nie tylko podczas wyżej wymienionych sytuacji.
Objawia się wrażliwą, podrażnioną skórą i widocznymi naczynkami krwionośnymi tuż pod powierzchnią skóry, które niektórzy mylą z trądzikiem dorosłych.
Geny
Czy ktoś w Twoich krewnych cierpiał na trądzik różowaty? Czy obserwowałaś u niej/u niego widoczne zaczerwienienia i popękane naczynka krwionośne częściej, niż u innych? Trądzik różowaty jest często genetyczny – dlatego sięgnij pamięcią.
Dieta i słońce
Ostre przyprawy, alkohol i napoje zawierające kofeinę mogą nasilać rumień. Podobnie jak ekspozycja słoneczna czy też wysokie/niskie temperatury oraz ich silne wahania.
Nadmierne złuszczanie
Peelingi są modne i dobroczynne, ale w wypadku osób z trądzikiem różowatym trzeba na nie uważać, by nie przesadzić i nie naruszyć naturalnej bariery ochronnej skóry. Wówczas stanie się jeszcze bardziej wrażliwa i silnie reagująca.
Składniki, których trzeba unikać w wypadku trądziku różowatego
– Parsol 1789 (avobenzone),
– olejki eteryczne, takie jak cynamonowy, geraniowy, goździkowy czy miętowy,
– składniki zapachowe,
– duże dawki witaminy C.
Jak radzić sobie z rumieniem?
Musisz nieustannie „wyciszać” swoją skórę. Doskonale nadaje się do tego azulen, który jest m.in. substancją czynną rumianku. Korzystnie działają też wywar z imbiru, bratka i szałwii. Stosuj preparaty uszczelniające naczynia krwionośne – na szczęście w aptekach jest ich sporo, choć mogą nie przynieść spektakularnych efektów, a w każdym razie nie od razu. Warto jednak po nie sięgać, bo systematycznie stosowane poprawiają stan skóry.
Odradza się leczenie trądziku różowatego na własną rękę – to trudny przeciwnik i wymaga długofalowej współpracy pacjenta i lekarza.
Piękne gwiazdy z jasną cerą