Początki związku są czarujące i pełne miłosnych uniesień. Czujemy, że wreszcie odnaleźliśmy osobę, z którą chcemy spędzić nasze życie. A już na pewno dzielić z nią każdą możliwą chwilę – wspólne posiłki, spacery, wyjścia do kina i teatru, a nawet tak prozaiczne czynności jak robienie zakupów czy sprzątanie wydają nam się czymś wyjątkowym, ponieważ wykonujemy je z drugą połówką. Po okresie miesiąca miodowego atmosfera zazwyczaj nieco się uspokaja, a każda ze stron znajduje w związku przestrzeń dla siebie. To podejście jest zupełnie normalne, chyba że stawiamy gruba kreskę i zupełnie odłączamy się od partnera, uznając własne „ja” za nadrzędną postać. Działanie w ten sposób to prosta droga do toksycznego indywidualizmu, w którym pragnienia i potrzeby drugiej osoby zupełnie nie są brane pod uwagę.

Toksyczny indywidualizm: czym jest i jak go rozpoznać?

Kiedy jesteś w związku, ważne jest, abyś kontynuowała robienie wszystkich rzeczy, które uwielbiałaś robić, gdy byłaś singielką. To, że masz partnera albo partnerkę, wcale nie oznacza, że ​​nie powinnaś nadal spotykać się ze znajomymi, chodzić na siłownię, uczęszczać na kurs rysunku lub robić cokolwiek innego. Nadal możesz robić to, co sprawia Ci przyjemność i przynosi satysfakcję. Zachowanie własnego „ja” w związku jest zdrowe i potrzebne, aby nadal rozwijać się na innych obszarach życia. Toksyczny indywidualizm to jednak zupełnie inna sprawa. Najprościej można określić go jako skrajność i usilne dążenie do autonomii kosztem związku i drugiej osoby. To powolne niszczenie relacji i brak wsłuchania się w potrzeby drugiej ze stron.

Technika 2-2-2. Jak z niej korzystać, by wzmocnić związek?

Chociaż nie powinnaś rezygnować ze wszystkiego, co jest dla ciebie ważne, musisz być gotowa spotkać się ze swoim partnerem w połowie drogi. Kiedy nadal żyjesz tak, jakbyś był singielką i całkowicie ignorujesz fakt, że Twoje „ja” zamieniło się na „my” –  sprawy stają się problematyczne.

Przejawy toksycznego indywidualizmu

Związek, jaki tworzysz ze swoim partnerem nigdy nie powinien być dla Ciebie całym światem, ale jego istotną częścią. Wspólnie przeżywacie dobre i złe momenty, cieszycie się z sukcesów i pocieszacie w trudnych chwilach. Te proporcje muszą zostać zachowane, jeśli mówimy o zdrowym związku. Jeśli cała uwaga skupia się wyłącznie na Tobie to egoistyczne podejście, które Was od siebie oddala.

Parszywy urlop! Dlaczego nie potrafimy odpoczywać?

Oczywiście to, czego chcesz i potrzebujesz w miłości, ma znaczenie, ale tak samo ważne są potrzeby i emocje twojego partnera. Toksyczny indywidualizm ma miejsce, gdy jesteś tak bardzo skupiony na upewnieniu się, że dostajesz wszystko dla siebie, że twój partner zostaje zaniedbany i nie ma dla niego miejsca w tym procesie.

Sonda

Toksyczni przyjaciele

Miałaś lub czujesz, że nadal masz toksycznych przyjaciół?