Osobowość narcystyczna jest bardzo złożona. Z jednej strony cechują ją egoizm i nastawienie wyłącznie na to, by uzyskać określone korzyści, ale jednocześnie przywiązuje dużą wagę do zdania i opinii innych osób. Narcyz dąży do tego, aby zawsze być w centrum uwagi. Potrzebuje ciągłej atencji, a jednocześnie jest pozbawiony empatii. Zna techniki manipulacji i potrafi doskonale nimi operować. Nie zawsze potrafimy zdać sobie sprawę z tego, że taka osoba jest obecna w naszym bliskim otoczeniu. Istnieje kilka typowych zwrotów, którymi posługują się narcyzi. Dzięki nim odgadniesz, z kim masz do czynienia.

Toksyczna pozytywność jest szkodliwa dla zdrowia. Jak nie dać złapać się w jej pułapkę?

Cechy narcyza: oto zdania, które usłyszysz z jego ust

Jeśli kiedykolwiek miałaś do czynienia z osobowością narcystyczną, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że usłyszałaś jedno lub wszystkie z tych popularnych zwrotów. W tych zdaniach ukryte są cechy narcyza.

Przykro mi, że tak to odbierasz

To jedno z ulubionych zdań wypowiadanych przez narcyza. Zamiast przyznać się do winy i przeprosić za niewłaściwe zachowanie, sięgają po manipulację i próbują odwrócić sytuację. To ich sposób na całkowite zrzucenie odpowiedzialności. To nie ich wina, że ​​tak się czujesz – to wszystko zależy od ciebie. Nie jest im przykro z powodu tego, co zrobili lub nadal robią, ale jest im przykro, że jesteś z tego powodu zdenerwowany.

Dlaczego mi to robisz?

Kolejna technika manipulacyjna, którą często wykorzystują jednostki narcystyczne. To ich karta przetargowa, którą wyciągają w momencie, gdy sytuacja nie układa się po ich myśli. Nie mogąc zaakceptować tego faktu, zamieniają się w męczenników. To ich ulubiona zagrywka, gdy tylko sprawy nie układają się tak, jakby tego chcieli. To sposób na wzbudzenie poczucia winy, że nie stajesz w obronie lub nie chcesz zgodzić się na ich plan.

Masz do czynienia z trudnymi osobowościami? Wypróbuj metodę „szarej skały”

Nie mam na to czasu

Ponieważ narcyz wierzy, że świat kręci się wokół niego, wszystko, co zakłóca jego plany, jest postrzegane jako poważny problem. Osoby te używają tego również jako sposobu na uniknięcie rozmowy lub zajmowania się czymś, co jest ważne dla kogoś innego, ale zupełnie nie leży w ich kręgu zainteresowań.

Sonda

Toksyczni przyjaciele

Miałaś lub czujesz, że nadal masz toksycznych przyjaciół?