Po latach domysłów, spekulacji i straszenia kobiet konsekwencjami w postaci zwiększonego ryzyka nowotworu spowodowanego przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, lekarze w końcu rozwiewają wątpliwości. Wyniki najnowszych badań na pewno nie przypadną do gustu przeciwnikom akurat tej metody zapobiegania niechcianej ciąży, sięgającym po argumenty z rakiem w tle…

ZOBACZ TEŻ: Plaster antykoncepcyjny – o co w tym wszystkim chodzi?

Jak się okazuje, środki antykoncepcji doustnej nie tylko nie zwiększają ryzyka zapadnięcia na raka (jelita grubego, trzonu macicy, jajnika), ale też znacząco obniżają je! Potwierdzają to wyniki badań (Oral Contraception Study) prowadzonych przez lekarzy z UK Royal College of General Practitioners opublikowane na łamach American Journal of Obstetrics and Gynaecology.

Medycy przez ponad 40 lat zbierali dane dotyczące powiązań przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i występowania nowotworów w grupie badanych kobiet. W sumie monitorowanych było ponad 45 tysięcy pacjentek! Badania rozpoczęły się w 1968 roku i trwały dokładnie 44 lata.

Jak dokładnie prezentują się dane zebrane przez zespół doktor Lisy Iversen? Okazuje się, że tabletki antykoncepcyjne ograniczają ryzyko zachorowania na:
– raka jelita grubego (o 19%)
– raka jajnika (o 33 %)
– raka trzonu macicy (o 34%)
.

Co więcej, ochronny efekt utrzymuje się nie tylko w czasie przyjmowania leków, ale nawet do 30 lat po zaprzestaniu ich stosowania. Zatem kobiety stosujące doustne środki zapobiegające niechcianej ciąży w okresie rozrodczym mogą cieszyć się nim nawet do trzech dekad od ostatniej dawki…

ZOBACZ TEŻ: Czy tabletki antykoncepcyjne powodują cellulit?

Projekt doktor Iversen zweryfikował także badania Collaborative Group on Hormonal Factors in Breast Cancer, wskazujące na niewielki wzrost wystąpienia ryzyka nowotworu piersi u pacjentek stosujących antykoncepcję doustną. Różnica wynosiła ok. 1,25 raza w stosunku do kobiet nie przyjmujących jej.

Okazuje się, że owszem ryzyko rośnie (o ok. 4%), jednak efekt ten całkowicie znika już po pięciu latach od zaprzestania przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Przekonują Was te wyniki?

Cały artykuł znajdziecie TUTAJ.

To już pewne! Przyjmowanie antykoncepcji CHRONI przed nowotworami