W niezliczonej liczbie mieszkań kuchnia stała się niejako „sercem” naszego domu, do którego wszystkich przyciąga jej przyjazna atmosfera. Dlatego warto zwrócić baczną uwagę na to, jaki okap kuchenny wybrać, aby zapachy przygotowywanych posiłków nie stały się dla domowników utrapieniem.

Okap to ważny zakup

Kuchnia to zajmuje ważne miejsce wśród pomieszczeń naszego mieszkania i domu. Spędzamy tu dużo czasu, przygotowujemy posiłki, planujemy dzień przy porannej kawie, a często też – wiedzą  o tym najlepiej posiadacze przytulnych kuchni – odbywamy spotkania towarzyskie z przyjaciółmi. Warto więc zadbać o odpowiednią atmosferę tego pomieszczenia – dosłownie i w przenośni. Pomogą nam w tym dobrze dobrane okapy kuchenne.

Rodzaje okapów – jaki wybrać?

Rolą okapu kuchennego w naszej kuchni jest usuwanie niechcianych aromatów powstałych podczas przygotowywania przeróżnych posiłków. Dobry okap zapewni nam czystość, a meble i ściany nie będą dzięki niemu pokrywały się tłustym osadem. Oferta rynkowa tego typu urządzeń jest bardzo szeroka, dlatego decyzja o wyborze odpowiedniego okapu może sprawić trudności.

Na początku zastanówmy się, jaki rodzaj okapu pasuje do zabudowy naszej kuchni i w jaki sposób chcemy go zamontować. Czy ma być niewidoczny, a może powinien właśnie zwracać uwagę swoim stylem?

okap

W małych kuchniach, w których nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnej przestrzeni, świetnie sprawdzi się okap podszafkowy. Można zamontować go bezpośrednio do ściany lub schować pod wiszącą nad kuchenką szafką. Ten typ okapu nie sprawdzi się jednak dobrze w dużych kuchniach czy w aneksach kuchennych.

W nowoczesnych kuchniach, urządzonych w stylu loftowym lub minimalistycznym, dobrze odnajdują się okapy kominowe o geometrycznych kształtach. Nie tylko filtrują zapachy, ale także usuwają z pomieszczenia kuchenne opary wprost do szybu wentylacyjnego. Najbardziej zaawansowaną technicznie opcją jest okap wyspowy. Stosuje się je w kuchniach charakteryzujących się nowoczesną zabudową, gdzie kuchenka nie stoi przy ścianie, ale na środku pomieszczenia, tworząc tak zwaną wyspę. Tego typu okapy składają się z podstawy i rury odprowadzającej, przez co charakteryzują się dość dużymi rozmiarami. Zakup tego modelu powinniśmy rozważać, gdy aranżujemy dość przestronną kuchnię.

Alternatywą dla okapów wyspowych są okapy sufitowe. Zajmują dużą powierzchnię, ale dzięki temu, że są montowane na poziomie podwieszonego sufitu, nie zmniejszają wolnej przestrzeni w pomieszczeniu.

Wybierając inne rodzaje okapów do zabudowy, możemy także zdecydować się na okapy teleskopowe. Sprawdzają się dobrze w małych kuchniach. Zajmują mało miejsca i całe kryją się pod wiszącą szafką. W razie potrzeby rozsuwamy je tak, aby wyciąg pokrył całą powierzchnię nad kuchenką.

Posiadacze nietypowej zabudowy kuchennej mogą zainteresować się także okapami narożnymi, które montowane są w kącie pomieszczenia. Zasadą działania są bardzo zbliżone do okapów kominowych.

Filtry – co nam mówią informacje producentów?

Wybierając odpowiedni okap do naszej kuchni, zwróć uwagę także na jego specyfikację techniczną. Najważniejszą z nich będzie rodzaj filtru, który został zamontowany w urządzeniu. Mogą to być filtry przeciwtłuszczowe, filtry metalowe, węglowe lub fizelinowe. Każdy z tych typów ma swoje zalety, dlatego ważne jest, aby dopasować filtr do własnych kuchennych potrzeb i zwyczajów.

 

Artykuł sponsorowany