Pracę nad zrekonstruowaniem twarzy Maryi rozpoczął już w 2010 roku, korzystając z opracowań amerykańskiego projektanta – Raya Downinga.

Sztuczna inteligencja zamienia tekst w zdjęcia. Czym jest GauGAN2?

Twarz Maryi zrekonstruowana? Tak mogła wyglądać matka Jezusa

Átila Soares przygotował dwa obrazy przedstawiające twarz Maryi. Na jednym z nich matka Jezusa ma 25-30 lat, z kolei na drugim jest w wieku nastoletnim. Oba projekty zostały zaakceptowane przez Barriego M. Schwortza, znanego na świecie syndonologa [syndologia – nauka zajmująca się badaniami Całunu Turyńskiego] i badacza, który stworzył organizację STURP (Shroud of Turin Research Project), zajmującą się Całunem Turyńskim.

W swoich pracach Brazylijczyk opierał się na twarzy z Całunu, ale również wykonał wiele eksperymentów przy użyciu sztucznej inteligencji i zaawansowanej technologii konwolucyjnych sieci neuronowych do… zmiany płci – wspominał w wywiadzie dla “Aleteia.org”.

“Najbardziej tradycyjna myśl katolicka utrzymuje, że w wyniku całkowicie niepokalanego poczęcia Jezus otrzymał 50% ludzkiego DNA Maryi i pozostałe 50% niematerialnego DNA od Ducha Świętego” – zaznaczył Soares.

“Bije z niej piękno i godność”

W badaniach brazylijski naukowiec wykorzystał również teologiczne studia poświęcone niepokalanemu poczęciu Maryi. Przygotowania zajęły mu łącznie około czterech miesięcy.

“Czyli jeśli wierzymy, że ciało Bożego Syna było owinięte w materię Całunu, wówczas z bardzo wysokim prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że twarz Jego Matki, na różnych etapach Jej życia, była taką, jaką ją przedstawiam” – mówił dla “Aleteia.org”.

Jak wyglądała twarz Maryi? Na jednym z portretów Soares przedstawił matkę Jezusa w wieku 25-30 lat, posiadającą silne i wzniosłe oblicze. W drugiej odsłonie mamy nastoletni zarys twarz Maryi, która jest uśmiechnięta. Ma charakteryzować “ucieleśnienie radości i oczekiwań, obietnic i nadziei wobec życia”.

Átila Soares da Costa Filho podkreślił także, że z twarzy Maryi emanuje piękno i godność.