
Tajemniczy zapach – dlaczego single pachną inaczej niż osoby w związku?
Nasz zapach zależy od wielu czynników. Okazuje się, że zawiera wiele informacji biologicznych i psychicznych, które niespodziewanie ignorujemy.
Okazuje się, że zapach może ujawnić wiele niezbędnych wiadomości na temat zdrowia człowieka. Przykładowo osoba, chorująca na cholerę wydziela słodką woń, z kolei cukrzyk pachnie jak… zgniłe jabłko. – Zapach może również mówić o naszej diecie – przyznał w rozmowie z „BBC” Mehmet Mahmut, psycholog zajmujący się węchem z Uniwersytetu Macquarie w Australii.
Dla mężczyzn najatrakcyjniejszy zapach kobiet to ten w fazie folikularnej cyklu menstruacyjnego, kiedy są najbardziej płodne. W przypadku panów na ich zapach pozytywnie może wpływać poziom testosteronu. Tak naprawdę za naszą woń odpowiada genetyka, chociaż może się ona zmieniać w zależności od kondycji zdrowotnej i aktualnej diety.
Używamy perfum, by ukryć nasz naturalny zapach. Jak ważna jest to kwestia, wiedział już w XVII wieku „Król Słońce”, czyli Ludwik XIV Wielki – król Francji. Na jego żądanie każdy pokój w Wersalu wykładany był ściętymi kwiatami. Meble i fontanny pałacu spryskiwano perfumami, podobnie jak gości, którzy przybyli odwiedzić władcę.
– To bardzo ważne, pokazuje, że geny wpływają na to jak wąchamy – podkreśla Agnieszka Sorokowska z Uniwersytetu Wrocławskiego, psycholog i ekspert w dziedzinie węchu. Nie ma więc wątpliwości, że dobieramy kosmetyki na zasadzie genetycznie określonych preferencji zapachowych. Kluczowe są tutaj antygeny leukocytarne, czyli tzw. HLA. Stanowią element głównego kompleksu zgodności tkankowej, inaczej MHC. Najprawdopodobniej twój profil HLA będzie się różnił od większości osób, które spotkasz w swoim życiu. Według naukowców to HLA odpowiada za wytwarzanie substancji, które są trawione przez bakterie naszej skóry, wytwarzające określony zapach.
Związki, pary z odmiennym HLA miały zdecydowanie wyższy poziom satysfakcji seksualnej oraz wykazywały większą chęć posiadania dzieci. Według badań przeprowadzonych przez Mahmuta mężczyźni w związkach mieli mniej intensywny zapach naturalny niż single. Jest on pewien, że istnieje korelacja między wysokim poziomem testosteronu a silniejszym zapachem. Mężczyźni będący w związkach, a szczególnie ci w roli rodzica mają niższy poziom testosteronu. – Tysiące lat spędziliśmy na ukrywaniu swojego zapachu – podkreślił.