Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne o czym często przekonujemy się podczas rozmów o pracę. Nowy algorytm jest to w stanie ocenić na podstawie… zdjęcia twarzy.

Sztuczna inteligencja a magia pierwszego wrażenia. Algorytm to oceni

Badania przedstawiono w czasopiśmie amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk – PNAS [Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America]. Naukowcy Stevens Institute of Technology, współpracowali z badaczami z Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu w Chicago.

Dania przygotowuje się na kryzys klimatyczny. Wysokie ławki mają zwrócić uwagę na wzrost poziomu mórz

Od dawna wiadomo, że pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne w kontaktach interpersonalnych, szczególnie z nowo poznanymi ludźmi. Czasami od tych kilku sekund zależą losy dalszej relacji bądź jej braku. Dzięki amerykańskim naukowcom i ich wspólnym wysiłkom powstał algorytm, który jest w stanie ocenić nasze pierwsze wrażenie, które wywieramy na otoczeniu.

Do badań zaproszono tysiące osób, które na podstawie wygenerowanych komputerowo zdjęć twarzy miały dokonać oceny. W tym celu przyjęto takie kryteria jak – religijność, inteligencja, towarzyskość czy zaufanie do danego człowieka. Następnie takimi danymi nakarmiono algorytm, który miał dokonywać podobnych wyborów wyłącznie na podstawie fotografii twarzy.

Nauczony algorytm

Jak się okazało tak „wyszkolony” algorytm zachowywał się podobnie jak… ludzie. Osoba uśmiechnięta cieszyła się większym zaufaniem, z kolei nosząca okulary uważana była za inteligentną. Jednak w niektórych przypadkach sztuczna inteligencja była mniej precyzyjna. Jak twierdzą zgodnie naukowcy trzeba uważać na to, jak w przyszłości może zostać wykorzystane narzędzie.

Algorytm pozwala nam zrozumieć, jak widzą nas inni ludzie. Przykładowo możemy uszeregować zdjęcia według stopnia zaufania […] Należy jednak pamiętać, że osądy, które modelujemy nie przedstawiają niczego na temat rzeczywistej osobowości czy kompetencji danej osoby. To co robimy, to badanie stereotypów ludzi – przyznał Jordan W. Suchow, kognitywista ze Stevens Institute of Technology.