Chociaż przyjmuje się, że dorosły człowiek potrzebuje co najmniej 7-8 godzin snu, nie wszystkim udaje się wygospodarować aż tyle czasu na wypoczynek. Szybkie tempo życia, natłok obowiązków i pracy sprawia, że spora część osób wykracza poza dolną granicę. Tymczasem sen wpływa na proces regeneracji organizmu, pomaga rozluźnić ciało i nie bez powodu nazywany jest jednym z sekretów piękna. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre rzeczy wykonywane przez nas podczas snu mają wpływ na wygląd naszych włosów i skóry. Każdy człowiek przesypia średnio 1/3 swojego życia, warto więc dowiedzieć się jaka jest zależność między starzeniem się skóry a snem. Oto sześć błędów, których lepiej unikać.

Skandynawski trik na bezsenność. Zmieni twoje życie, jeśli nie możesz zasnąć z partnerem

Starzenie się skóry a sen: sześć faktów, które warto znać

Pierwszym błędem popełnianym podczas snu jest niedostateczne dbanie o czystość miejsca, w którym śpimy. Chodzi oczywiście o niezbyt częste zmiany pościeli. Przyjmuje się, że średnio zajmujemy się tym raz na 3 tygodnie. Resztki makijażu, pot i martwy naskórek zbierają się na prześcieradle. Rezultatem są bakterie i roztocza, które wpływają negatywnie na zdrowie i wygląd skóry. Najlepszym rozwiązaniem jest odświeżenie swoich koców i poduszek co najmniej raz na 2 tygodnie. Pościel lepiej zmieniać co tydzień.

Uczucie suchości w gardle, kaszel i poranne podpuchnięcia na twarzy – to skutki spania z włączonym ogrzewaniem. Suche powietrze nie wpływa też dobrze na jakość snu. Optymalna temperatura w sypialni to 18 stopni Celsjusza. Jeśli szybko marzniesz, lepiej spać w skarpetkach i cieplejszej piżamie  niż włączać ogrzewanie na noc.

Jeśli zastanawiasz się jaka jest zależność między starzeniem się skóry a snem, przyjrzyj się dokładnie tego, z jakiego materiału wykonana jest Twoja poszewka na pościel. Większość z nas wybiera bawełniane poszewki na poduszki. Materiał ten pochłania jednak sporo wilgoci i wyciąga wilgoć ze skóry twarzy. A to może przyczyniać się do szybszego pojawienia się zmarszczek.

Wspaniały koktajl na bezsenność. To warzywo wspomaga walkę z zaburzeniami snu

Spanie z rozpuszczonymi włosami sprzyja rozdwajaniu się końcówek, plątaniu włosów i może być przyczyną ich łamliwości. Jeśli masz długie lub półdługie włosy przed snem zwiąż je w luźnego koczka lub zapleć warkocz.

Ten błąd zna każda z nas, a jednak nadal zdarza się, że po długim i intensywnym wieczorze nie mamy już siły ani ochoty na zrobienie demakijażu. Oczyszczanie twarzy to absolutna podstawa, nawet jeśli nie malujesz się na co dzień. Na twarzy gromadzą się mikrocząsteczki z brudu, sebum i innych środowiskowych zanieczyszczeń. Jeśli nie pozbędziesz się ich wieczorem, skóra będzie starzeć się szybciej.

Spanie na plecach jest najlepsze dla zdrowia, jednak każdy z nas ma swoją ulubioną pozycję podczas układania się do snu. Jeśli każdego wieczoru wybierasz spanie na tym samym boku za każdym razem Twoja skóra twarzy i dekoltu marszczy się w tych samych miejscach. A to oznacza, że pogłębiasz już istniejące zmarszczki i wgłębienia.