Czy wiesz, że niezależnie od tego jaki masz typ cery możesz doprowadzić ją do stanu odwodnienia? Nawet posiadaczki tłustej cery mogą borykać się z problemem jej niedostatecznego nawodnienia. Sprawdź na czym polega różnica między suchą a odwodnioną cerą.

Nie mamy dobrych wieści dla posiadaczek tłustej cery – najnowsze badania dowiodły, że mimo tego, że Twoja twarz ma tendencje do błyszczenia i nadmiernej produkcji sebum to i tak możesz ją odwodnić! Jak tłumaczy Ross C. Radusky dermatolog w SoHo Skin & Laser Dermatology: Sucha skóra charakteryzuje się mniejszą ilością gruczołów łojowych. Z drugiej strony odwodniona skóra to brak wody, a nie oleju, więc możesz mieć oleistą cerę, ale wciąż odwodnioną skórę.

ZOBACZ TEŻ: PARABENY – CZY NA PEWNO SĄ SZKODLIWE?

Większość z nas wie jakie są negatywne skutki odwodnionej skóry, ale chyba nikt nie przypuszczał, jak ogromne spustoszenie może to wywołać na naszej twarzy. Jak więc odróżnić czy mamy problem z suchą czy z odwodnioną skórą?

Pierwszą różnicą jest to, że suchość odnosi się do typu cery, zaś jeśli chodzi o odwodnienie – tu mamy do czynienia ze stanem skóry.

Problemem suchej skóry jest to, że produkuje ona zbyt małą ilość sebum, znacznie zmniejszą niż normalna skóra, a to oznacza, że jest pozbawiona lipidów, których potrzebuje, by zatrzymać wilgoć . Z kolei odwodniona skóra nie ma wystarczającej ilości wody. Samo odwodnienie może być spowodowane wieloma czynnikami, najczęściej są nimi warunki pogodowe, zła dieta i zbyt duża ilość kofeiny.

ZOBACZ TEŻ: NOWY TREND W PIERCINGU! ZOBACZ JAK PRZEKŁUWAĆ USZY

Dermatolog Ross C. Radusky podpowiada, co zrobić by dowiedzieć się, z którym problemem się borykamy: Dobry test, to uszczypnięcie się w policzek. Jeśli pod wpływem ucisku skóra marszczy się zamiast utrzymywać swój kształt, oznacza to, że Twoje komórki skóry potrzebują wody. Dodaje również, że jeśli skóra jest odwodniona mogą pojawić się na niej zmarszczki, których wcześniej nie widzieliśmy, jest bardziej matowa, a także pojawiają się cienie pod oczami. Z drugiej strony sucha skóra staje się swędząca i zaczyna się łuszczyć (najbardziej w okolicach brwi, kącikach ust i wokół nosa). Pojawia się nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, a nawet pieczenia.

W przypadku suchej skóry istnieje wiele sposobów na to, by złagodzić jej nieprzyjemne konsekwencje. Odwodnienie to zupełnie inna historia i chociaż jej ponowne nawilżenie jest sprawą kluczową, to istnieje kilka sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.

Pierwszym z nich jest złuszczanie (należy wykonywać je co najmniej 1 w tygodniu). Gdy pojawia się martwy naskórek, może on mniejszyć wchłanianie środków nawilżających. – mówi Francesca Fusco, asystentka profesora dermatologii w Icahn School of Medicine. Drugą ważną kwestią jest dodanie serum do codziennej pielęgnacji oraz wzmocnienie nawilżenia w nocy, ponieważ to właśnie podczas snu tracimy wilgoć z naszej skóry. Pamiętajmy również o zewnętrznym nawodnieniu – duża ilość płynów oraz owoce i warzywa bogate w owoce pomoże nam zwalczyć problem odwodnionej skóry.

Co Wy na to?