Strajk kobiet. Muzeum Gdańska chce zebrać transparenty od protestujących. Opowiedzą historię następnym pokoleniom
Od 22 października 2020 roku w całym kraju trwają protesty przeciwko zakazowi aborcji. Strajk Kobiet rozpoczął się po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Polki i Polacy wyszli na ulice miast i mniejszych miejscowości, aby walczyć o prawa do wolności wyboru.
Transparenty, flagi, zdjęcia, nagrania video oraz inne przedmioty używane podczas protestów trafią do Muzeum Gdańska. Na oficjalnej stronie internetowej widnieje następujący komunikat:
Co nasze pokolenia będą opowiadać o protestach za 50, za 100 i więcej lat? Czy w przyszłości zachowają się po nich materialne ślady? Kto ma je zachować? Odpowiedzi na pierwsze dwa pytania poznamy tylko wtedy, gdy do muzeów trafią pamiątki z protestów przekazane przez ich autorów do muzeów – skarbnic naszej wiedzy o przeszłości i instytucji chroniących te świadectwa.
Możemy przyjąć niemalże każdy transparent, zdjęcie, czy film. Nie ważne jak jest krzykliwy, jaka jest jego stylistyka, kolorystyka, czy rozmiar. Im więcej „świadków historii” zostanie zabezpieczonych, tym więcej historii nasi potomkowie będą mogli przez nie o nas opowiedzieć. Gorąco zachęcamy do przekazywania pamiątek do Muzeum Gdańska.
Strajk Kobiet – Muzeum Gdańska zbiera transparenty z protestów
Uczestnicy październikowych i listopadowych wydarzeń są proszeni o zgłaszanie się do Muzeum Gdańska, które zajmie się dokumentacją wszystkich przedmiotów oraz nagrań, które ilustrują protesty będące wynikiem kontrowersyjnego wyroku Trybunału. Za 100 lat mogą okazać się cenne. Opowiedzą naszą historię następnym pokoleniom – zauważają pracownicy Muzeum.
Szwedki chcą bezpłatnej aborcji dla Polek. Niegdyś one korzystały z podobnej pomocy w Polsce
Na oficjalnej stronie Muzeum Gdańska są podane dane – mail oraz numer telefonu – można skontaktować się z pracownikami Muzeum, jeśli chce się przekazać pamiątki z protestów.