Dla jednych to najlepsza forma relaksu, sposób na pobudzenie wyobraźni i wzbogacenie słownictwa oraz poprawę pamięci, dla innych zaś zupełna strata czasu. Do czytania książek można podejść w zupełnie różny sposób. A do której z tych dwóch grup bliżej jest Polakom? Dane przedstawione przez Bibliotekę Narodową wskazują ile książek czyta Polak, po jakie gatunki sięga najchętniej oraz jaka grupa wiekowa poprawia statystki.

Kto czyta najwięcej książek w Europie?

Niestety jako kraj nie należymy do czołówki. Według danych World Culture Score wśród najbardziej oczytanych obywateli Europy znajdziemy Szwedów, Francuzów oraz Węgrów. Polska znalazła się daleko poza podium. W rankingu zajmujemy dopiero 17. miejsce.

Co dzieje się z Twoim mózgiem po przeczytaniu zaledwie 30 stron książki?

Ile książek czyta Polak? Statystki nie są zbyt optymistyczne

Przyjrzyjmy się sytuacji na rodzimym podwórku. Aby dowiedzieć się ile książek czyta przeciętny Polak warto zajrzeć do raportu przygotowanego przez Bibliotekę Narodową. Sytuacja nie przedstawia się zbyt optymistycznie. Z zebranych danych wynika, że w okresie od kwietnia 2021 roku aż do marca 2022 roku tylko 38% Polaków przeczytało o najmniej jedną książkę. Co ciekawe częściej czytają kobiety (51%) niż mężczyźni (36%). Oprócz płci również wykształcenie jest jednym z czynników warunkujących częstsze sięganie po książkę. Osoby, które ukończyły studia prawie dwa razy częściej wybierają czas spędzony na lekturze.

Millie Bobby Brown wydaje książkę. O czym będzie jej debiutancka powieść „Nineteen Steps”?

Jak wynika z raportu przygotowanego przez BM W szerszej perspektywie warto odnotować, że – pomijając rok 2020 – odsetek czytelników książek nie zmienia się w sposób istotny statystycznie od 2015 roku. Rzeczywiście wybuch pandemii spowodował nagły wzrost zainteresowania książkami. To właśnie w 2020 roku co najmniej jedną książkę w ciągu roku przeczytało 42% badanych, zaś 7 i więcej książek miało na swoim koncie 10% respondentów.

Co ludzie najchętniej czytają

A po jakie książki sięgaliśmy najchętniej w minionym roku? W 2022 roku wśród najpoczytniejszych w Polsce książek dominuje beletrystyka i literatura gatunkowa (obyczajowo-romansowa i kryminalna), a najczęściej czytanym autorem jest nadal Remigiusz Mróz. Najbardziej powszechną z lektur stanowi literatura kryminalna. Powieść kryminalna, detektywistyczna, sensacyjna bądź dobry, mrożący krew w żyłach thriller to coś, co leży w kręgu zainteresowań Polaków. W czołówce najpopularniejszych autorów znajdziemy także wieszcza narodowego oraz autorkę sagi o Harrym Potterze.

A oto jak przedstawia się szczegółowa lista najpoczytniejszych autorów według liczby czytelników w 2022 roku:

  1. Remigiusz Mróz
  2. Henryk Sienkiewicz
  3. K. Rowling
  4. Adam Mickiewicz
  5. Nicholas Sparks
  6. Harlan Coben
  7. Jo Nesbo
  8. Stephen King
  9. Aleksander Kamiński
  10. Katarzyna Bonda

Kto czyta więcej młodsi czy starsi?

W ankiecie udział brali respondenci, którzy ukończyli 15 rok życia. Ma to dosyć spore znaczenie, ponieważ to właśnie młodzi ludzie coraz chętniej sięgają po tę formę spędzania wolnego czasu. Odsetek osób, w wieku od 15 do 18 lat, które przeczytały przynajmniej jedną książkę poszybował do góry: pod koniec listopada 2022 roku 72% badanych nastolatków było czytelnikami książek, w tym 18% deklarowało czytanie 7 i więcej książek. Z kolei osoby, które z najstarszej grupy wiekowej, które ukończyły 70 lat czytają najmniej. Więcej szczegółowych informacji na temat stanu czytelnictwa w Polsce znaleźć można na stronie Biblioetki Narodowej.