Rozejrzyj się dookoła. Czy w Twojej firmie lub w miejscu pracy Twojej przyjaciółki, chłopaka czy siostry rolę szefa pełni kobieta? Niestety w większości przypadków kierownicze stanowiska zajmują mężczyźni, a jeśli nawet zarządzaniem firmą zajmuje się szefowa, to prawdopodobnie i tak nie zarabia wystarczająco dużo, jak na swoje kompetencje.

Okres wolny od pracy. Pierwsza polska firma wprowadza urlop menstruacyjny

Kobiety w Polsce zarabiają około 18,5 % mniej niż mężczyźni wykonujący takie same obowiązki.  Według raportu przeprowadzonego w 2019 roku przez Hays Poland jesteśmy lepiej wykształcone, mam lepsze kompetencje, a mimo tego aż 85% osób biorących udział w badaniu odpowiedziało, że to mężczyźni zajmują najwyższe stanowiska w ich firmie.

Płeć nie powinna mieć znaczenia w pracy. Brak możliwości rozwoju powoduje, że kobiety tkwią w miejscu, nie mając przestrzeni do doskonalenia swoich umiejętności i kompetencji.

Piękna 35-letnia mama została miss Niemiec. Zmiany konkursowe w limicie wieku to nowy krok w stronę kobiet

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet marka OLX przygotowała wymowną kampanię, która pokazuje, że „bez jaj” szanse kobiet na rynku pracy już na samym starcie są mniejsze, niż w przypadku mężczyzn.

Czy zarabiasz mniej niż powinnaś? Czy mimo długiego stażu pracy wciąż nie awansowałaś? Nadal nie możesz podejmować samodzielnie ważnych decyzji? A jedyne narzędzia, których możesz używać to miotła i mop? A może po prostu nie wierzysz w siebie, bo od małego mówili Ci, gdzie jest Twoje miejsce? ­­­

To pytania kierowane wyłącznie przez kobiety do kobiet. Każda z odpowiedzi jest zdeterminowane przez płeć. Na stronie bezjaj.org.pl czytamy odpowiedzi na wszystkie z pytań:

Bez jaj… w wielu firmach wciąż nierówność i dyskryminacja jest na porządku dziennym.

Wypłacanie mniejszej pensji osobom z równymi kwalifikacjami to przejaw dyskryminacji, czyli gorszego traktowania. Podobnie jak m.in. mobbing, zatrudnianie pracownika określonej płci czy rasy. Niezależnie od formy dyskryminacja jest niedopuszczalna.

W przypadku kobiet na te nierówności nakładają się także różne przejawy pośredniej dyskryminacji. Jest ona trudniejsza do wykrycia. Dotyczy sytuacji i zmian pozornie neutralnych, które jednak wykluczają osoby pozornie niespełniające pewnych warunków i jest to od nich niezależne. Mieszczą się tu wszelkie stereotypy na temat płci – np. to, że kobiety są gorszymi menedżerkami, co nie ma potwierdzenia w rzeczywistości.

To twarde dane poparte badaniami i dogłębną analizą rynku pracy. Pozycja kobiet wciąż jest bagatelizowana, a nierówności pogłębiane. Na następny Dzień Kobiet życzmy sobie poprawy w miejscach zatrudnienia, a kwiatki i czekoladki mogą być tego miłym dodatkiem.