Sylwester, spotkanie ze znajomymi, imieniny cioci, święta, ukończenie szkoły, awans…. Okazji do świętowania i okazji do picia nie brakuje. Jeżeli na świątecznym czy biesiadnym stole alkoholu jest aż nadto, a my w odpowiednim momencie nie powiemy sobie „dość”, to istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że następnego ranka po przebudzeniu dopadnie nas KAC – kara za zbyt dobrą zabawę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że objawy kaca można w łatwy sposób ograniczyć. Wystarczy wiedzieć co jeść i pić przed, w trakcie i po spożyciu alkoholu.

Najłatwiejszym sposobem uniknięcia kaca jest oczywiście ograniczenie spożycia alkoholu: jedna – dwie lampki wina zamiast całej butelki, albo jedno piwo zamiast pięciu. No ale teoria teorią, a w praktyce kac zdarza się każdemu…
A zatem jak uniknąć lub złagodzić jego objawy? To proste:

1.PIJ Z GŁOWĄ

Na wystąpienie kaca wpływ ma nie tylko spożycie alkoholu, ale także jego skład, w który wchodzi szereg toksycznych związków. Najważniejszymi są środki koloryzujące. Najlepiej będzie więc, jeśli wybierać będziesz alkohole jasne, jak: czysta wódka, gin, białe wino. Im więcej substancji barwiących, tym bardziej uciążliwe objawy kaca, a więc piwo, whisky, rum, porter, czy czerwone wino będą w efekcie dawały silniejsze objawy.

Pamiętaj też by nie mieszać alkoholi. Szampan w połączeniu z wódką i piwem, to mieszanka wybuchowa, która mogą powodować nie tylko zmęczenie i rozdrażnienie, ale także dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

2. PRZYGOTUJ SWÓJ ORGANIZM

Pamiętaj, żeby zjeść coś przed wyjściem na imprezę i spożyciem alkoholu. Najlepiej będzie, jeżeli posiłek dostarczający białek i tłuszczy. Spowoduje to opóźnienie wchłaniania alkoholu. Warte polecenia jest wypicie szklanki mleka przed planowanym wyjściem. Mleko oprócz białek i tłuszczy ma dużą zawartość wapnia, który także pomoże opóźnić wchłanianie alkoholu. Poza tym spożywanie alkoholu powoduje wypłukiwanie wapnia z organizmu, a zatem zmniejszysz też straty spowodowane piciem. Ostatni etap przygotowań, to nawodnienie organizmu. Alkohol działa moczopędnie, w związku z tym doprowadza do odwodnienia. A to właśnie odwodnienie organizmu jest główną przyczyną dolegliwości kacowych. Dlatego przed wyjściem z domu wypij szklankę wody. Najlepiej jeśli wrzucisz do niej plasterek cytryny.

3.PIJ, ALE NIE TYLKO ALKOHOL

Pamiętaj, by w trakcie imprezy pić dużo nie gazowanej wody mineralnej. Zapobiegniesz w ten sposób odwodnieniu organizmu i zminimalizujesz objawy kaca.

4.PO POWROCIE DO DOMU

Jeżeli dasz radę, napij się mleka, najlepiej ciepłego. To ułatwi zaśnięcie. Alkohol także powoduje ułatwienie zaśnięcia, ale zakłóca fazę snu REM, a więc fazę snu głębokiego. Przez to Twój organizm nie będzie mógł w pełni wypocząć.

Potem wypij jeszcze szklankę wody z cytryną i postaw sobie pełną szklankę przy łóżku, na wypadek, jakbyś w nocy obudził się spragniony.

5.RANEK

Przełomowy moment: pobudka. Jeżeli objawy kaca dokuczają Ci bardzo, zjedz coś. Najlepiej coś, co szybko dostarczy Twojemu organizmowi glukozy. To właśnie obniżony poziom glukozy powoduje, że czujesz się zmęczony i rozdrażniony. Twoim pierwszym posiłkiem może być zatem banan, albo coś słodkiego. Możesz też napić się rozcieńczonego soku owocowego. Cały czas pamiętaj, by pić dużo nie gazowanej wody mineralnej. Nie pij mocnej kawy, ani herbaty. Mają działanie moczopędne, więc zwiększą tylko Twoje odwodnienie i wzmogą objawy kaca. Jeżeli po zjedzeniu śniadania
i uzupełnieniu poziomu płynów, nadal czujesz się „niewyraźnie”, to wróć do łóżka na krótką drzemkę. Sen, to najlepsze lekarstwo…

prolinea