Pij z głową, czyli jak?

To zdarzyło się niemal każdemu – zabalowałaś, a następnego dnia nie możesz podnieść głowy znad poduszki, choć teoretycznie odespałaś już tę zarwaną noc. Mimo to boli Cię głowa, jest Ci niedobrze, czujesz się, jakbyś zamiast imprezy miała za sobą najcięższy dzień fizycznej pracy. Jak się z tym uporać?

Co to jest kac?

Co to jest kac? Alkohol etylowy wzmaga produkcję moczu i częstotliwość jego wydalania, powodując zwiększenie ubytku wody z organizmu. Jednocześnie w wyniku rozkładu etanolu powstaje aldehyd octowy – trucizna, która metabolizowana jest przez wątrobę. Jest ona przeciążona, więc spowolnieniu ulegają inne procesy, m.in. proces wytwarzania glukozy, odpowiedzialnej za dostarczenie organizmowi energii. To stąd nasza ociężałość!

Ile alkoholu mogę wypić?

To sprawa bardzo indywidualna. Pamiętaj jednak, że to, iż czujesz się dobrze w trakcie imprezy, nie oznacza, że następnego dnia też tak będzie. Do kaca dochodzi też fizyczne zmęczenie i odwodnienie.

Jak pić, by uniknąć kaca

Przede wszystkim: nie spożywaj alkoholu na pusty żołądek!

Przed imprezą zjedz niewielką porcję tłustych wędlin lub ryb, np. śledzie w oleju. Spowoduje to opóźnienie wchłaniania alkoholu. Warte polecenia jest wypicie szklanki mleka przed planowanym wyjściem. Mleko oprócz białek i tłuszczy ma dużą zawartość wapnia, który także pomoże opóźnić wchłanianie alkoholu. Poza tym spożywanie alkoholu powoduje wypłukiwanie wapnia z organizmu, a zatem zmniejszysz też straty spowodowane piciem.

– Nie mieszaj alkoholi, trzymaj się jednego rodzaju trunku.

– Jeśli jednak chcesz zmienić „procenty”, idź w „górę”, nie w „dół”. Pamiętaj jednak, że automatycznie możesz wypić coraz mniej.

– Unikaj alkoholi kolorowych, np. wódek koloryzowanych, pij alkohol dobrej jakości – to ma kolosalne znaczenie.

– Dobrze zadziała połknięcie paru drażetek witaminy C przed imprezą.

– Stosuj się do zasady „szklanka wody między każdym drinkiem”.

– Przed snem wypij również dużą ilość wody (gdy budzisz się z ogromnym uczuciem pragnienia, oznacza to, że organizm zaczyna być odwodniony).

Sposób na kaca - przeczytaj przed imprezą

Co zjeść na kacu?

Idealny zestaw na kaca to coś, co szybko dostarczy Twojemu organizmowi glukozy i białka. To właśnie obniżony poziom glukozy powoduje, że czujesz się zmęczona i rozdrażniona. Przykładowe menu: po letnim prysznicu jemy jajecznicę popijaną sokiem pomarańczowym lub pomidorowym. W ciągu dnia dobrze wypić jest więcej tego drugiego napoju – pomoże uzupełnić niedobory potasu. Jeśli nie możesz nic przełknąć, wypij chociaż szklankę soku lub herbatę z miodem i cytryną.

Sposób na kaca - przeczytaj przed imprezą