
Spędzasz dużo czasu w łóżku? Oto jak ochronić materac przed zabrudzeniami
Dobrej jakości materac to inwestycja w zdrowy sen, ale też komfort i zdrowy kręgosłup. Jak zabezpieczyć go przed poplamieniem, zamoczeniem albo zostawieniem „pamiątki” przez domowe zwierzaki? Odpowiedzią jest ochraniacz na materac.
Czym jest ochraniacz na materac?
Zgodnie z nazwą, ochraniacz ma za zadanie ochronę materaca przed poplamieniem czy zamoczeniem. Wiele osób myli go z pokrowcem, który różni się od ochraniacza wykonaniem i składem, ale i sposobem zakładania. Na przykład materace do spania abcsnu.pl sprzedawane są wraz z pokrowcem, który najczęściej zapinany jest na suwak i wykonany z materiału przepuszczającego płyny.
Ochraniacz natomiast kupujemy oddzielnie, a jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie materaca przed zabrudzeniem i zamoczeniem. W przeciwieństwie do pokrowca jest wodoodporny i łatwiejszy do zdjęcia. Można go również prać w wyższej temperaturze.
Jest to niezmiernie wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku dużych materacy, o szerokości 160, 180 czy 200 cm. Każdy, kto próbował zdjąć i założyć pokrowiec na materac tej wielkości wie, że wymaga to sporego wysiłku. Taki pokrowiec jest też często zbyt duży, by zmieścić się w domowej pralce. Z ochraniaczem nie mamy takiego problemu – jego zakładanie i zdejmowanie jest proste, a ponieważ jest cieńszy od pokrowca, zmieści się bez problemu do pralki.
Jaki ochraniacz wybrać?
Dobry ochraniacz na materac jest odporny na poplamienie i zamoczenie, dzięki czemu zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii oraz wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu. Powinien gwarantować też odpowiednią wentylację materaca i zapewniać wygodę bez względu na to, czy stosujemy go na łóżka tapicerowane czy standardowe.
Na rynku jest spory wybór ochraniaczy na materace. Warto jednak skorzystać z oferty dobrego producenta, który zapewni nam jakość ochraniacza, jego trwałość i komfort użytkowania. Możemy polecić np. firmę Hilding Anders, producenta wysokiej jakości materacy oraz poduszek i stelaży, która powstała w 1939 roku w małym warsztacie na południu Szwecji. Obecnie to jeden z największych producentów na świecie wykonujący materace również dla wielu zewnętrznych podmiotów takich jak Pan Materac by Hilding Anders oraz Sleepmed by Hilding Anders.
W ofercie tej firmy znajdziemy ochraniacz składający się w 100% z bawełny. Sposób wykonania oraz dobór użytych w nim surowców gwarantuje jego elastyczność, wodoodporność i wentylację. Dzięki wykorzystaniu naturalnych włókien bawełny ochraniacz w połączeniu z dobrej jakości materacem zapewnią wygodny i zdrowy sen.
Ochraniacz firmy Hilding jest praktyczny w stosowaniu: odporny na plamy, bakterie czy grzyby, nie dopuszcza również do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Jego górna warstwa wykonana jest z elastycznej bawełny, natomiast dolna warstwa pokryta została ochronną membraną PU. Ochraniacz jest też bezszelestny, a do tego odporny na zagniecenia, co zapewnia mu estetyczny wygląd. Wypierzemy go w temperaturze do 90 st. C.
Ochraniacz na materac firmy Hilding pasuje na większość standardowych materacy o wysokości do 30 cm. Producent zapewnił rozmiar od 80 do 200 cm szerokości oraz dwie długości: 200 i 210 cm.
Kiedy ochraniacz jest niezbędny?
Dlaczego warto zastosować ochraniacz na materac? Przykładów na jego użyteczność znajdziemy sporo.
Dziecko w łóżku
Maluch, któremu zdarza się jeszcze w nocy nie trzymać moczu, może skutecznie zniszczyć materac. Wilgoć przedostająca się do wnętrza materaca powoduje utratę jego sprężystości, a do tego w takich warunkach rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy. Pozostaje również nieprzyjemny zapach i trudna do usunięcia plama. W przypadku ochraniacza możemy go skutecznie wyprać, a po wysuszeniu ponownie nadaje się do użytku.
Opieka nas osobą chorą, starszą, leżącą
Jeśli opiekujemy się osobą przewlekle chorą, ochraniacz na materac sprawdzi się szczególnie. W tym przypadku również może dojść do nietrzymania moczu, a dodatkowo istnieje ryzyko poplamienia materaca w trakcie karmienia czy podawania leków. Wystarczy zapewnić 2-3 ochraniacze, które będziemy stosować na zmianę, aby zapewnić osobie chorej długotrwały komfort.
Jak pies z kotem
Osoby, które posiadają zwierzaki domowe, wiedzą, że ulubionym miejscem zarówno psa, jak i kota jest właśnie łóżko. I choć najczęściej zabraniamy im spędzania czasu w naszym łóżku, to jednak często natura bierze górę i psiak prosto ze spaceru po zabłoconych drogach, mokry i brudny wskakuje w naszą pościel… Zdarza się też, że w ramach buntu zwierzaki zostawiają nam „niespodziankę” podczas naszej nieobecności. Wówczas ochraniacz jest idealnym rozwiązaniem, aby bez stresu pozbyć się problemu zanieczyszczonego czy zamoczonego materaca.
Alergia nie ma szans
Osoby chorujące na alergie wziewne dobrze wiedzą, jak ważna jest higiena materaca, na którym spędzają jedną trzecią życia. Dodatkowa warstwa ochraniacza, który można prać, a właściwie niemal wygotować w temperaturze 90 st. C, jest świetnym zabezpieczeniem przed różnego rodzaju alergenami.
Goście
Gdy odwiedzają nas goście, zdarza się, że odstępujemy im własne łóżko. Nie jest to zbyt higieniczne rozwiązanie, gdyż w czasie snu pocimy się, zostawiamy też pozostałości naskórka. Ten problem zniknie, jeśli zastosujemy ochraniacz. Po wyjeździe gości wystarczy go wyprać i znów cieszyć się higieną łóżka.
Jeśli więc zastanawiasz się, jak zabezpieczyć materac przed zabrudzeniami, wypróbuj ochraniacz i przekonaj się sama, że takie rozwiązanie zdecydowanie przedłuży jego żywotność!
Artykuł sponsorowany