Czy kiedykolwiek słyszałaś określenie “blind vagina”, czyli “ślepa pochwa”? W czerwcu 2019 roku w magazynie “British Medical Journal” pojawił się artykuł opisujący przypadek 20-letniej kobiety z Pakistanu, która z powodu tego schorzenia nie była w stanie uprawiać seksu ani też nie miesiączkowała. Kiedy kobieta zaczynała współżyć na pół roku przed ślubem okazało się, że pełna penetracja nie jest możliwa. 20-latka udała się do lekarza, który powiedział jej, że cierpi na “ślepą pochwę”. Z powodu niepowodzeń w życiu intymnym Pakistanka była prześladowana przez męża i ostatecznie wróciła do domu swoich rodziców.

Kobiety naprawdę wkładają to sobie w miejsca intymne, żeby się ochłodzić. Lekarze w szoku

Problem tzw. ślepej pochwy nie jest jeszcze szeroko opisany przez ekspertów medycznych i nie powstało wiele publikacji na ten temat. Co wiadomo do tej pory? Zebraliśmy dla was najistotniejsze informacje.

Czym jest “ślepa pochwa”?

“Ślepa pochwa” (w języku angielskim “blind vagina” lub “dead-end vagina”) to zdaniem części lekarzy żeński odpowiednik mikropenisa. Taka pochwa ma zaledwie 2 cm długości i nie łączy się z organami rozrodczymi. Dla porównania średnia długość pochwy wynosi ok. 6 cm. Kobiety, które cierpią na to schorzenie mają swojego rodzaju poziomą lub pionową “ścianę” zbudowaną z tkanki, która blokuje pochwę. Często też nie zdają sobie sprawy z tego faktu, dopóki nie zacznie się u nich proces dojrzewania albo dopóki nie zaczną współżyć, co może być bardzo bolesne.

Co powoduje “ślepą pochwę”?

“Ślepa pochwa” jest wadą wrodzoną i wynika z tego, że układ rozrodczy nie rozwija się całkowicie w macicy. “Ślepa pochwa zwykle pojawiają się w przypadku interseksualizmu” – wyjaśnia dr Leila Frodsham, ginekolog specjalizująca się w medycynie psychoseksualnej. Interseksualizm, zwany też obojnactwem albo hermafrodytyzmem polega na posiadaniu przez jedną osobę cech obu płci: kobiety i mężczyzny. W jednym ciele występują równocześnie narządy żeńskie i męskie. To zjawisko dotyka ok. 1,7 proc. populacji. Ślepa pochwa zazwyczaj objawia się wtedy, gdy w okresie dojrzewania okazuje się, że młoda dziewczyna nie miesiączkuje. Dr Frodsham wyjaśnia, że najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera (zespół wad wrodzonych charakteryzujący się agenezją pochwy i macicy, pierwotnym brakiem miesiączki i bezpłodnością).

Oto najgorsze zwyczaje pacjentek wymienione przez ginekologów

Jak wygląda leczenie “ślepej pochwy”?

Po zdiagnozowaniu schorzenia 20-letnia Pakistanka przeszła operację połączenia dwóch części pochwy poprzez przecięcie “ściany” utworzonej przez tkankę. Następnie do jej pochwy wyprowadzono specjalny wzornik owinięty prezerwatywą, który tydzień później został zastąpiony silikonowym wzornikiem, a po kolejnych 3 tygodniach został usunięty.

Czy “ślepa pochwa” ma jakieś trwałe skutki?

Na podstawie studium przypadku Pakistanki wydaje się, że kobiety ze “ślepą pochwą” mogą prowadzić całkiem normalne życie. 20-latka mogła zacząć współżyć 4 miesiące po zabiegu, a podczas zbliżenia nie odczuwała już dyskomfortu. 7 miesięcy później kobieta zaszła w ciążę. Jej dziecko urodził się przez cesarskie cięcie. Sama Pakistanka tak skomentowała swój niezwykły przypadek: