Rozszerzenie diety niemowląt – poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców
Wprowadzanie nowych posiłków powinno odbywać się zgodnie ze schematem żywienia niemowląt. Dowiedz się, o co najczęściej pytają rodzicie, gdy zaczynają rozszerzanie diety dziecka.
Dlaczego rozszerzanie diety niemowlaka jest konieczne?
Eksperci zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, kiedy mleko mamy zaspokaja głód i pragnienie maluszka. Po pierwszym półroczu u dziecka maleją zapasy niektórych składników mineralnych (np. żelaza) zgromadzanych w życiu płodowym, a mleko mamy nie pokrywa dziennego zapotrzebowania niemowlęcia na energię i wybrane składniki odżywcze. Dlatego należy wprowadzać do diety dziecka pierwsze posiłki.
Rozszerzanie diety niemowlaka – dowiedz się więcej w serwisie bobovita.pl.
Czy moje dziecko jest już gotowe na wprowadzanie nowych posiłków?
Wielu rodziców ma obawy, czy ich pociecha poradzi sobie z nowymi posiłkami. Chociaż zalecenia mówią jasno w jakim przedziale wiekowym należy rozszerzać dietę, są pewne symptomy, które świadczą o tym, że dziecko jest już gotowe na nowe smaki. Najpopularniejszą oznaką jest ssanie paluszków u rączki lub wkładanie do buzi różnych przedmiotów. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie Twoim jedzeniem, to także znak, że już czas na „pierwszą łyżeczkę”.
Kiedy wprowadzać pierwsze posiłki?
Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt nowe posiłki należy wprowadzać jeszcze w okresie karmienia piersią, nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. Rolą nowych posiłków w diecie dziecka jest nie tylko wzbogacanie jadłospisu o kalorie i składniki odżywcze, ale także nauka nowych smaków, konsystencji i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
Kiedy i jak wprowadzać gluten?
Schemat żywienia niemowląt zaktualizowany w 2016 roku nie podaje konkretnego wieku dziecka na wprowadzanie glutenu. W 5.-6. miesiącu życia dziecka do menu należy wprowadzać zarówno kaszki bezglutenowe, jak i te zawierające gluten oraz inne produkty zbożowe. Zgodnie z najnowszymi wynikami badań moment wprowadzenia glutenu do diety dziecka nie ma wpływu na wystąpienie celiakii czy alergii na gluten. Ważne jest to, aby gluten wprowadzić do diety dzieci nie wcześniej niż w 17. tygodniu i przed ukończeniem 1. roku życia.
Jakie napoje podawać dziecku?
Jeśli karmisz wyłącznie piersią, przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka nie musisz podawać mu dodatkowych płynów. Gdy zaczniesz już wprowadzać nowe posiłki lub gdy karmisz mlekiem modyfikowanym, zaleca się podawanie dziecku (bez ograniczeń) niskozmineralizowanej wody. Jeśli podajesz dziecku soki, nie przekraczaj ilości 150 ml dziennie.