W wyniku napaści na Ukrainę i sankcji nałożonych na Rosję, w kraju zostały zablokowane platformy społecznościowe, w tym Instagram. Wkrótce jednak premierę będzie miał jego narodowy odpowiednik – Rossgram.

Twitter walczy z propagandą. Zablokowano 50 tys. treści dotyczących wojny na Ukrainie

Czym Rossgram będzie się różnił od Instagrama? Zapewne tym, że nie będzie w nim treści o… wojnie na Ukrainie.

Rossgram nadchodzi. Jak Rosja straciła Instagrama

Według wyliczeń rosyjskiej Rady Blogerów w wyniku zamknięcia Instagrama [zablokowano również Facebooka, Twittera i TikToka] możliwość zarobku straciło około 55 miliona osób. Okazuje się jednak, że Rosjanie wzięli sprawy w swoje ręce. Jeszcze w tym miesiącu zaplanowana jest premiera platformy.

Rosyjska wersja Instagrama do złudzenia przypomina oryginał. W serwisie można zamieszczać fotografie, opisy i dzielić się relacjami. Czym w takim razie się wyróżnia? Z pewnością w treściach zawartych na platformie nie dowiemy się niczego na temat zbrojnej napaści na Ukrainę, która trwa już od prawie miesiąca [Rosja zaatakowała 24 lutego].

Rossgram odpowiednikiem Instagrama. Kiedy premiera?

Według najnowszych informacji platforma swoją premierę będzie miała 28 marca. Z początku dostęp do platformy otrzymają najpopularniejsi blogerzy i celebryci. Oferta publiczna pojawi się trochę później, ale dokładna data nie jest jeszcze znana.

Rossgram pojawi się jako aplikacja mobilna dla telefonów z systemem iOS oraz Android. Kwestią dyskusyjną jest, czy obaj producenci zgodzą się na rosyjski Instagram w swoich sklepach. Jak informują twórcy Rossgrama interfejs ma być prosty i czytelny dla każdego użytkownika. Aplikacja ma być bezpłatna, ale według agencji Reuters niektóre treści mają mieć charakter “premium” i będą dostępne za opłatą.