18 listopada warszawscy radni po raz trzeci zajmą się sprawą zmiany nazwy Ronda Dmowskiego na Praw Kobiet. Poprzednie dwie próby zostały odrzucone przez zespół do spraw Nazewnictwa Miejskiego.

Sharon Stone skomentowała sytuację osób LGBTQ+ w Polsce

Rondo Praw Kobiet po raz trzeci

W poprzednim roku dwukrotnie próbowano dokonać zmiany nazwy Ronda Dmowskiego. Wtedy jednak odrzucono propozycję, gdyż zespół do spraw Nazewnictwa Miejskiego stwierdził, że nie pojawiły się szczególne okoliczności, aby zmienić patrona.

Pomysł na nazwę pojawił się po demonstracjach w stolicy w związku ze Strajkiem Kobiet. Do warszawskiego urzędu złożono petycję podpisaną przez ponad 15 tys. uczestników. Apel został zainicjowany przez Warszawski Strajk Kobiet.

Dmowski zniknie ze stolicy?

Rada Warszawy ponownie rozpatrzy petycję dotyczącą zmiany nazwy na Rondo Praw Kobiet w dniu 18 listopada – tydzień po Marszu Niepodległości.

– Jestem przekonany, że koledzy z Prawa i Sprawiedliwości nie będą rekomendować rozpatrywania tej petycji, ponieważ nie pojawiły się żadne nowe informacje dotyczące biografii Romana Dmowskiego, które mogłyby posłużyć, jako argument do zniesienia nazwy ronda, a następnie nadania nowej – przyznał Filip Frąckowiak, radny oraz członek Prawa i Sprawiedliwości.