Nowy, wybuchowy dokument BBC „The Princes and the Press” powoduje poważne problemy w rodzinie królewskiej. The Daily Mail donosi, że dokument stworzony przez dziennikarza Amola Rajana, opisuje decyzję księcia Harry’ego i Meghan Markle, a także rozpad relacji Harry’ego z bratem księciem Williamem. Szokujące twierdzenia zawarte w filmie sugerują, że bracia próbowali oczerniać się wzajemnie w prasie. Wtajemniczeni zaprzeczają jakoby wydarzyło się coś niestosownego, ale kilku wysoko postawionych członków rodziny królewskiej grozi, że zbojkotuje BBC w związku z owym dokumentem. Rzekomo nie dano im nawet szansy na obejrzenie lub skomentowanie filmu z wyprzedzeniem.

Tom Bower pisze kontrowersyjną biografię Meghan Markle. Rodzina królewska jest przerażona

William, królowa Elżbieta i książę Karol po raz pierwszy w historii planują złożyć skargę do organu regulacyjnego Ofcom. Jak stwierdził królewski komentator Richard Fitzwilliams rodzina królewska jest zaniepokojona rzekomym „materiałem zapalającym”, który znalazł się w filmie dokumentalnym. Podobnie jak w przypadku odradzania udania się na spektakl „Dziady” Mai Kleczewskiej, zwrócenie uwagi na dwuczęściową serię dokumentalną może mieć odwrotny skutek. Jak zauważył Fitzwilliams: „Zgłaszane protesty z pałacu niosą ryzyko zwiększenia oglądalności, ale pałac wyraźnie czuje, że należy ostrzec opinię publiczną. Część 1 filmu dokumentalnego obejmuje wczesne lata 2000, a część 2 to zapis wydarzeń od 2018 do 2021 roku.

Rodzina królewska potępia film dokumentalny „The Princes And The Press”

Pałac Buckingham, Clarence House i Pałac Kensington wydali wspólne oświadczenie: „Wolna, odpowiedzialna i otwarta prasa ma kluczowe znaczenie dla zdrowej demokracji. Zbyt często jednak są to przesadzone i nieuzasadnione twierdzenia z nienazwanych źródeł, które są przedstawiane jako fakty i rozczarowujące jest, gdy ktoś, w tym BBC, nadaje im wiarygodność”. ITV donosi, że takie oświadczenie jest rzadkim posunięciem rodziny królewskiej.

Czy paszporty covidowe będą miały krótszy czas ważności?!