Wszystkie jesteśmy świadome ryzyka związanego z oparzeniem słonecznym. Zapominanie o ochronie skóry może prowadzić do podrażnienia skóry, uszkodzenia komórek, które powodują przyspieszenie procesu starzenia i oczywiście do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka skóry. Niewiele kobiet wie, że może prowadzić to również do zatrucia słońcem. Czym dokładnie jest zatrucie słoneczne? Już spieszymy z tłumaczeniem.

Najprawdopodobniej termin ten obił się wam o uszy niejednokrotnie. Zwłaszcza w miesiącach letnich. Czym jest zatrucie słoneczne? To reakcja na ciężkie oparzenia słoneczne, która wpływa na cały organizm. Przypadek zatrucia promieniami słonecznymi jest podobny do grypy. Oprócz radzenia sobie z bolesnym poparzeniem ludzie zmagają się z gorączką, dreszczami, nudnościami, wymiotami, wyczerpaniem, a nawet omdleniami.

ZOBACZ TEŻ: PRZESADZIŁAŚ Z OPALANIEM? TA KOBIETA POKAZAŁA, JAK REDUKUJE BOLESNE OPARZENIA!

W łagodnych przypadkach objawy trwają od kilku godzin do kilku dni w cięższych. Winowajcą jest stan zapalny. Kiedy poparzysz się słońcem, na twojej skórze powstaje stan zapalny odpowiedzialny za zaczerwienienie i tkliwość. Oparzenia powodują ogólnoustrojowy stan zapalny nie tylko na skórze, ale i w całym organizmie.

Jak leczyć zatrucie słoneczne?

Należy natychmiast zejść ze słońca i stopniowo chłodzić skórę zimnym kompresem lub wziąć zimny prysznic. Jak najszybciej należy skontaktować się również z lekarzem, który najprawdopodobniej zaleci stosowanie leków przeciwzapalnych oraz nawadnianie organizmu.

ZOBACZ TEŻ: 5 SPOSOBÓW NA SZYBKIE WYRÓWNANIE OPALENIZNY (FOTO)

Spotkałyście się z tym kiedyś?