Chcecie zasięgnąć profesjonalnej porady na temat pielęgnacji skóry? Nasza ekspertka, Anna Didiuk z krakowskiego Salonu Odrodzenie odpowie na Wasze pytania.

Co tydzień publikować będziemy jej odpowiedzi na wybrane pytania.

Jeśli macie wątpliwości lub problemy – piszcie na adres iza(małpa)zeberka.pl. W temacie wiadomości koniecznie wpiszcie „Pytanie o urodę”. Maile o innym temacie nie będą rozpatrywane.

Czekamy – odpowiedzi pojawią się w przeciągu ok. tygodnia.

Witam,
mam 22 lata i od około 10 walczę z moją cerą, a raczej jej niedoskonałościami. Wiecznie pojawiające się pryszcze, po nich blizny, wizyty u dermatologa i leki/kremy nie pomagają. Zaczął się sezon wakacyjny … a ja nie wyobrażam sobie wyjść z domu bez makijażu. Zabiegi typu mikrodermabrazja, peelingi kwasowe, kremy na blizny – nie są polecane na lato (nie można wystawiać się na działanie słońca). Co robić?

Okres letni dla skóry ze skłonnością do zmian trądzikowych jest ciężką porą. Pani problemy związane są z czynnością gruczołów łojowych i tendencją do rogowacenia ujść gruczołów, co sprzyja tworzeniu się grudek i krost. Całkowicie nie da się wyeliminować Pani problemu. W chwili kiedy gruczoły będą pracować i będzie tendencja do rogowacenia skóry, to do tej pory będzie istniało prawdopodobieństwo nawrotów. Zachęcałabym również do badani poziomu hormonów ponieważ jest to jeden z czynników. Związany jest on ze zwiększoną reaktywnością mieszków włosowo-łojowych.
W okresie letnim można zastosować kwas migdałowy, a inne peelingi chemiczne takie jak kwas glikolowy, salicylowy czy laktobionowy tylko w okresie jesienno zimowym. W Pani przypadku (podejrzewam że są liczne stany zapalane) mikrodermabrazja NIE jest zalecana ponieważ może wtórnie rozsiewać bakterie i podrażniać skórę.
Istnieją też zabiegi fotodynamiczną lampą LED, która emituje biologicznie zimnym światło o różnych długościach fali. Światło niebieskie działa antyseptycznie hamując rozwój bakterii Propionibacterium Agnes. Taki zabieg można wykonywać cały rok i nie wchodzi w interakcję ze składnikami leczniczymi.
Pielęgnacja domowa może dotyczyć kremów na bazie kwasów wiec spokojnie teraz można stosować krem z kwasem migdałowych i azelainowym przeznaczonych do skóry trądzikowej. Sam kwas azelainowy hamuje aktywność gruczołów łojowych oraz działa bakteriostatycznie. Powinna Pani unikać kremów ze składnikami zapychającymi pory tzw. komedogennymi. Składnikami zaostrzającymi trądzik są: Algea Extract, Algin, Acetylated Lanolin, Acetylated Lanolin Alkohol, Cocoa Butter, Coconut Oil, Colloidal Sulfur, Butyl Stearate, Cetearyl Alcohol i inne.
Jeżeli chodzi o składniki pochodzenia naturalnego wykorzystane w preparatach do pielęgnacji skóry trądzikowej, to proszę szukać olejku z drzewa herbacianego, olejku z lawendy, zaś z roślin niepokalanku pospolitego, oczaru wirginijskiego, wierzby białej i rumianku pospolitego. Zalecane również są maseczki z glinki, która ma działanie ściągające i matujące.
Co do makijażu, to nie jest wskazany w przypadku skór z problemami trądzikowymi. Istnieją medyczne kremy barwione, które nie zapychają porów, są zalecane przy trądziku ponieważ działają antyseptycznie i ochronnie. Dostępne są przeważnie w jednym odcieniu jasnym ewentualnie czasem w dwóch przeważnie w salonach kosmetologicznych i kosmetycznych. To jest jedyna możliwość maskowania częściowego zmian zapalnych która jest dozwolona. Standardowe fluidy nie są zalecane z uwagi na efekt zapychający.
W Pani wypadku najlepszym wyjściem byłaby wizyta w salonie gdzie specjaliści przeprowadzą z Panią wywiad w celu wyeliminowania przeciwwskazań, alergii na składniki oraz ocenią stan Pani skóry i dobiorą odpowiednie postępowanie. Leczenie trądziku nie jest łatwe, dlatego radzę trzymać się jednego specjalisty. Trzeba również pamiętać, że w okresie letnim nie opalamy skóry trądzikowej. Na początku słońce spowoduje wysuszeni zmian, lecz skóra dostanie sygnał, by produkować więcej łoju. Osoby nie stosujące się do tego zalecenia na własne życzenie pogarszają stan swojej skóry. Dlatego w ukresie letnim trzeba unikać słońca.

Pozdrawiam
Anna Didiuk
www.salonodrodzenie.pl

Uwaga! Treści zawarte w dziale „Pytanie o urodę” mają charakter informacyjny. Wszelkie konkretne działania powinny być dostosowane indywidualnie po wywiadzie i diagnozie u specjalisty.