Chcecie zasięgnąć profesjonalnej porady na temat pielęgnacji skóry? Nasza ekspertka, Anna Didiuk z krakowskiego Salonu Odrodzenie odpowie na Wasze pytania.

Co tydzień publikować będziemy jej odpowiedzi na wybrane pytania.

Jeśli macie wątpliwości lub problemy – piszcie na adres iza(małpa)zeberka.pl. W temacie wiadomości koniecznie wpiszcie „Pytanie o urodę”. Maile o innym temacie nie będą rozpatrywane.

Czekamy – odpowiedzi pojawią się w przeciągu ok. tygodnia.

Mam wielki problem ze swoją skórą ciała, szczególnie w okolicach ramion. Jest lato, a ja nawet nie mogę ich odsłonić ze względu na wypryski , które się pojawiają, sytuację pogarsza fakt, że ciężko powstrzymać się od tego , żeby nie wydusić lub nie rozdrapać. Pojawia się ich już co raz mniej, jednak wciąż pozostają plamki, blizny, które również nie wyglądają zbyt estetycznie. Myślę, że nie kwalifikuje się to do tego, aby pójść o poradę do dermatologa, dlatego postanowiłam napisać i zapytać , co mogę zrobić , aby złagodzić to lub zredukować powstawanie tych wyprysków. Może są jakieś powszechnie dostępne preparaty, toniki itp., które mogą zmniejszyć powstawanie owych wyprysków, także ważną kwestią są powstające po nich blizny. Chciałabym zapytać jak wyrównać koloryt skóry, jak poradzić sobie z tymi ciemnobrązowymi plamkami, które powstają na skutek drapania lub wyciskania. Wiem, że sama muszę również przestać to dotykać, lecz chciałabym zapytać co Pani radzi zrobić w tej sytuacji? Czuję się z tym bardzo źle, chciałabym odsłonić ramiona, gdyż akurat teraz jest bardzo gorąco, jednak nie mogę ze względu na to , że nie wygląda to estetycznie i może wprowadzić mnie to w zakłopotanie, gdy ktoś to zauważy, a nie jest trudno dostrzec ten mankament na moim ciele, gdy je odsłonię. Proszę o jakąś radę i pomoc, z góry dziękuję. 

W takim przypadku ciężko mi jest doradzić jakie substancje i zabiegi zastosować ponieważ Pani nie widzę. Z tego co Pani piszę wydaje mi się że może być to nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Wokół mieszków włosowych pojawiają się grudki przymieszkowe z czopem rogowym, a skóra jest sucha i szorstka. Takim przypadku w okresie już letnim pozostaje tylko zakupić Pani krem z mocznikiem w celu zmiękczenia i nawilżenia skóry.

Można również zastosować kremy z nerkowcem zachodnim i bluszczem pospolitym.

Terapia gabinetowa obejmowałaby zastosowanie kwasu migdałowym ponieważ nie wchodzi on w relację ze słońcem. Kwas migdałowy złuszcza rogowacenia, działa antyseptycznie i poprawi teksturę skóry. W okresie jesienno zimowym można poddać się złuszczania kwasem salicylowym, mlekowym oraz terapii retinolem. Kwas salicylowy należy do beta-hydroksykwasów i jest wykorzystywany m in. w leczeniu zmian barwnikowych, rogowacenia , blizn typu zanikowego, dodatkowo reguluje wydzielanie łoju i działa antyseptycznie.

Dobry również byłby kwas mlekowy który nasila złuszczanie korneocytów, nawilża skórę i poprawia struktury kolagenu zaś retinol znalazł zastosowanie w leczeniu trądziku, łuszczycy, rogowaceniu i starzeniu się skóry. W okresie letnim kwasu salicylowego, mlekowego oraz retinolu nie stosujemy z uwagi na reaktywność na promieniowanie UV.

Gdyby miała Pani zmiany ropne, może to być zapalenia mieszków włosowych o podłożu bakteryjnym. Wtedy trzeba się udać się koniecznie do dermatologa w celu diagnozy i włączenia postępowania leczniczego.

Pozdrawiam
Anna Didiuk
www.salonodrodzenie.pl

Uwaga! Treści zawarte w dziale „Pytanie o urodę” mają charakter informacyjny. Wszelkie konkretne działania powinny być dostosowane indywidualnie po wywiadzie i diagnozie u specjalisty.