Chcecie zasięgnąć profesjonalnej porady na temat pielęgnacji skóry? Nasza ekspertka, Anna Didiuk z krakowskiego Salonu Odrodzenie odpowie na Wasze pytania.

Co tydzień publikować będziemy jej odpowiedzi na wybrane pytania.

Jeśli macie wątpliwości lub problemy – piszcie na adres iza(małpa)zeberka.pl. W temacie wiadomości koniecznie wpiszcie „Pytanie o urodę”. Maile o innym temacie nie będą rozpatrywane.

Czekamy – odpowiedzi pojawią się w przeciągu ok. tygodnia.

Witam,
Chciałabym zapytać, co robic, by wyrownać koloryt cery…
Gdy oglądam zdjęcia takie jak tutaj, to aż plakać mi się chce… Bardzo proszę o porady co robić, by zminimalizować piegi przebarwienia, cienie pod oczami, etc.
z góry dziękuje serdecznie za pomoc
Laura

Pierwszym krokiem jest diagnoza przebarwień na jakim tle powstały. Czy są to przebarwienia głębokie, hormonalne, pozapalne czy powierzchowne. Skuteczność leczenia uzależniona jest od głębokości położenia barwnika. W walce z przebarwieniami optymalny okres to jesienno-zimowy.

Postępowanie powinno być dobrane indywidualnie do Pani rodzaju skóry, wieku i problemów po wywiadzie uwzględniającym przeciwwskazania, alergie na produkty oraz pełną diagnozę. W okresie letnim z zabiegów mogłabym zaproponować kwas azelainowy, który jest naturalnym kwasem dwukarboksylowym. Jest dobrze tolerowany i można go stosować przez dłuższy czas. Dodatkowo działa antyseptycznie, złuszcza warstwę rogową naskórka, jest wykorzystywany w leczeniu rumienia i trądziku różowatego.

Pomimo iż nie wchodzi w reakcję ze słońcem w Pani przypadku będzie trzeba zastosować filtry przy przebywaniu na zewnątrz. W okresie jesienno-zimowym można również zastosować kwas glikolowy należący do alfa hydroksyl kwasów o działaniu depigmentacyjnym i złuszczającym. Innym hydroksykwasem w leczeniu przebarwień jest kwas mlekowy. Z beta hydroksykwasów można zastosować kwas salicylowy.

Innym zabiegiem, jaki można wykonać jest mikrodermabrazja wykorzystująca ścierające właściwości kryształków. To zabieg polegający na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka.

Do pielęgnacji stosujemy witaminę C która jest antyoksydantem o działaniu rozświetlającym. Kremy z arbutyną, kwasem kojowym lub fitowym oraz krem na bazie kwasu azelainowego, salicylowego, glikolowego czy mlekowego.

Postępowanie zawsze jest uwarunkowane stężeniem kwasów, ich pH receptury. Trzeba zastosować się ściśle do procedury stosowania. Istnieją również zabiegi laserowe. Tak samo jak większość peelingów chemicznych wykonujemy je w okresie nie słonecznym.

Ważnym etapem prewencyjnym jest ochrona przed promieniowaniem UV dlatego stosowanie filtrów w okresie letnim jest w przypadku osób ze skłonnościami do przebarwień jest bardzo istotne.

Jeżeli chodzi o piegi, to są uwarunkowane genetycznie i dziedziczone jako cecha autosomalna dominująca, zaś cieni pod oczami niestety nie da się zniwelować . Najczęściej stosowane są kremy z witamina C i arniką górską, można również zastosować krem z 24 k złotem w celu rozświetlenia skóry. W medycynie estetycznej dostępne są preparaty na bazie kwasu hialuronowego do iniekcji, które działają również rozświetlająco i przeznaczone są do aplikacji w okolicy oka.

Pozdrawiam
Anna Didiuk
www.salonodrodzenie.pl

Uwaga! Treści zawarte w dziale „Pytanie o urodę” mają charakter informacyjny. Wszelkie konkretne działania powinny być dostosowane indywidualnie po wywiadzie i diagnozie u specjalisty.