Każda z Was na pewno zdaje sobie sprawę, że rozsądne zabezpieczanie się przed słońcem to ochrona skóry przed ryzykiem wystąpienia czerniaka. Pozostawanie poza zasięgiem słońca nie jest jedyną rzeczą, która wpływa na to ryzyko. Najnowsze badania sugerują, że codzienne przyjmowanie aspiryny może znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia czerniaka u mężczyzn.

Niektórzy lekarze zalecają przyjmowanie codziennej dawki aspiryny. Od dawna chwalona jest za efekty kardioochronne. W ostatnich latach badania wykazywały, że aspiryna może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.

ZOBACZ TEŻ: CAITLYN JENNER POKAZAŁA PRZERAŻAJĄCE ZDJĘCIA NOSA. DIAGNOZA JEST JEDNOZNACZNA

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy podobne efekty ochronne mają szansę zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka skóry. Badania opublikowano w zeszłym miesiącu w Journal of American Academy of Dermatology. Naukowcy nie znaleźli tego, czego oczekiwali. Zamiast ochrony przed rakiem, przewlekłe stosowanie aspiryny prawie podwoiło ryzyko wystąpienia czerniaka u mężczyzn. U kobiet nie wykazano żadnej różnicy.

Czy opublikowane badania sugerują, abyśmy nie zażywali aspiryny? Nie. Ważne, aby nie podchodzić do tych radykalnych wniosków bez bardziej szczegółowych badań wspomagających, zwłaszcza że w literaturze znajdują się sprzeczne publikacje.tłumaczy dermatolog z Nowego Jorku Lilly-Rose Paraskevas.

ZOBACZ TEŻ: PIES WYKRYŁ RAKA SKÓRY. KOBIETA TWIERDZI, ŻE URATOWAŁ JEJ ŻYCIE

Tego typu odkrycia powinny być wykorzystane do podniesienia świadomości na temat możliwego związku między aspiryną a czerniakiem. Aspiryna nie jest jedynym lekiem, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Niektóre leki transplantacyjne i leki na ciśnienie również wiążą się ze zwiększonym ryzykiem. Upewnij się, że Twój dermatolog wie, jakie leki przyjmujesz.