Podczas gdy na świecie w dalszym ciągu panuje epidemia koronawirusa, wielu z nas musi dostosować się do nowego sposobu życia czy pracy. Większość zakładów pracy i przedsiębiorców odsyła pracowników do domów, którzy od teraz muszą pracować zdalnie. Praca w domu ma swoje plusy i minusy – jaki ma jednak wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie?

Proste ćwiczenia, które pomagają złagodzić ból w kręgosłupie 

Praca zdalna u wielu z nas wymusza jeszcze większą kreatywność niż dotychczas. Nie każdy ma w domu takie pomieszczenie, które mogłoby robić za biuro. W Sieci można natrafić na prowizorkę, jak np. robienie biurek z pustych opakowań po napojach – są i bardziej konwencjonalne sposoby, jak używanie stołów w jadalni, blatów kuchennych, czy wędrowanie z laptopem po domu w poszukiwaniu najlepszego miejsca. Praca w domu przez niekończące się godziny jest obciążeniem dla Twojej cierpliwości i umysłu, ale także dla pleców.

Mila Jouravleva o tym, jak kostka lodu może pomóc w walce ze stresem wywołanym koronawirusem [wywiad]

Dlaczego bolą mnie plecy?

Istnieje wiele przyczyn bólu pleców, takich jak zły sen, choroba, czy stres. Ból może być również spowodowany przebywaniem przez długi czas w jednej pozycji, przy minimalnym ruchu. Nie ma idealnej pozycji siedzącej. Bez chodzenia do pracy, wycieczek na lunch i normalnego trybu ćwiczeń bezczynność może stanowić większy problem dla pleców. Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest przełamanie bierności. Wykazano, że ćwiczenia są najskuteczniejszą strategią zapobiegania bólów pleców – powiedział lekarz fizjoterapeuta Lisa Osborn-Jenkins

Z powodu braku dostępu do ergonomicznych krzeseł biurowych zapewniających wsparcie i ulgę dla naszych mięśni i stawów, wielu z nas odczuwa ból w dolnej części pleców z powodu długiej pracy przy laptopach lub siedzeniu na niewłaściwej wysokości. Ćwiczenia okazały się najbardziej pomocnym sposobem leczenia bólu pleców.

Poniżej przedstawiamy pokrótce ćwiczenia, które pomogą rozluźnić nasze stawy i utrzymać mocne mięśnie rdzenia i pleców.

Ćwiczenia wzmacniające pośladki, przysiady i mostki, są świetne, aby złagodzić ból stawów i mięśni. Warto wprowadzić również rozciąganie.

Uczestniczysz w zbiorowej histerii? Odzyskaj kontrolę i nie daj się zwariować w czasie pandemii

Prostym, a zarazem skutecznym ćwiczeniem zaczerpniętym z jogi jest pozycja kota, która polega na wypychaniu grzbietu, tak jak u czworonogów. Można położyć się również na plecach i delikatnie przyciągać kolana do klatki piersiowej.

Należy jednak pamiętać, że każde ciało jest inne i jedno ćwiczenie może na kogoś nie zadziałać, podczas gdy dla innej osoby będzie naprawdę pomocne.

Autor: Nikola Siwik