Pralki to prawdziwe dobrodziejstwo technologiczne. Dzięki nim całe pranie można przeprowadzić bez żadnych problemów i chociaż na co dzień może nam się zdarzyć o tym zapomnieć, to pranie nie zawsze było tak wygodne jak obecnie. By jeszcze bardziej zwiększyć komfort użytkowania pralek, producenci tych urządzeń prześcigają się w różnych rozwiązaniach. Jednym z nich są pralki typu slim, czyli nieco mniejsze sprzęty domowe, które z powodzeniem zmieszczą się w każdym domu czy mieszkaniu. Jakie są wady i zalety pralek slim? Jaka jest dokładna specyfikacja tych urządzeń i ich wymiary?

Czym jest pralka typu slim? 

Pralki slim to inaczej pralki automatyczne wąskie. Jest to oczywiście skrót myślowy, gdyż określenie slim nie dotyczy gabarytu szerokości pralki, ale jej głębokości. Pralki slim są mniej głębokie niż klasyczne sprzęty piorące, dzięki czemu można postawić je właściwe wszędzie. Niezależnie od tego, czy nasze pranie chcemy robić w kuchni, czy w łazience, bez problemu zmieścimy tam pralkę slim. 

Pralki automatyczne wąskie to świetny wybór dla każdego mieszkania o niewielkim metrażu, jednak odchudzenie pralki nie odbiera jej nic z jej funkcjonalności. Chociaż na ogół zmieścimy w nich nieco mniej prania niż w większych pralkach, to na rynku bez problemu znajdziemy takie rozwiązania, które będą mogły konkurować swoją pojemnością z pralkami klasycznymi. 

Jakie są dokładne wymiary pralek slim? Zależy to w głównej mierze od ich producentów, jednak większość pralek slim ma mniej niż 50 centymetrów głębokości. Przyjrzyjmy się dokładnym wymiarom, jakie mogą zaoferować pralki automatyczne wąskie. 

Pralki automatyczne wąskie – wymiary 

Jako przykład pralki slim może posłużyć nam model PerfectCare 600 (EW6S226SPI) marki Electrolux. W ich ofercie znajdziemy szeroką gamę pralek slim, które różnią się wymiarami, jednak weźmy ten przykład jako reprezentatywny. PerfectCare 600 to model ładowany od frontu, który oferuje 6 kilogramów załadunku. Poza niewielkimi rozmiarami ten model oferuje także wiele ciekawych rozwiązań technologicznych, jak chociażby opcję mycia parowego. 

Jak przedstawiają się dokładne wymiary tego urządzenia? Rozmiary pralki Electrolux EW6S226SPI to: 

  • wysokość: 843 milimetry; 
  • szerokość: 595 milimetrów; 
  • głębokość: 378 milimetrów. 

Możemy je porównać z innym modelem pralki tego samego producenta, który jest urządzeniem pełnowymiarowym. Jako przykład może posłużyć pralka ładowana od frontu z serii PerfectCare EW8F249PSPC. Oferuje ona o trzy kilogramy większą pojemność załadunku niż PerfectCare 600 i jest wyposażona w specjalną szufladę UniversalDose, która dba o odpowiednią ilość detergentów wprowadzaną do prania. Jej wymiary to: 

  • wysokość: 847 milimetrów; 
  • szerokość: 597 milimetrów; 
  • głębokość: 636 milimetrów. 

Jak widać, jeśli chodzi o wysokość i szerokość, pralki slim nie różnią się za bardzo od zwykłych urządzeń. Różnice pomiędzy tymi dwoma modelami są wręcz kosmetyczne i z całą pewnością nie wpłyną na możliwość ich umiejscowienia w mieszkaniu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy weźmiemy pod uwagę głębokość pralki. W tym wypadku Electrolux z serii PerfectCare 600 może się poszczycić znacznie mniejszymi wymiarami. Różnica między nimi to prawie 26 centymetrów!  

Oczywiście na rynku znajdziemy wiele różnych modeli pralek o różnych wymiarach, jednak pralka slim zawsze będzie cechowała się głębokością w okolicach 40 centymetrów. Pralki automatyczne wąskie są dzięki temu idealnym wyborem do niewielkich mieszkań. Jakie zalety daje korzystanie z tych urządzeń? 

Pralki automatyczne wąskie – dla kogo jest to najlepsza opcja? 

Pralki slim pozwalają oszczędzić sporo miejsca, więc naturalnie są najlepszym rozwiązaniem dla mieszkańców niewielkich metraży. Podobnie jak inne modele pralek, pralki slim mogą oferować użytkownikom opcję załadunku od góry i od frontu. Nie można jednoznacznie powiedzieć, które z nich jest lepsze – zależy to w głównej mierze od preferencji użytkownika. 

W przypadku pralek ładowanych od góry docenimy przede wszystkim wygodę załadunku. Nie trzeba się schylać ani kucać, żeby włożyć pranie do bębna. Jednakże to rozwiązanie może nie być odpowiednie w małych pomieszczeniach. Pralki w niewielkich łazienkach i kuchniach często służą jako dodatkowa półka, na której można położyć różne niewielkie przedmioty. W przypadku wyboru pralki ładowanej od góry ta funkcjonalność całkowicie nam odpada. 

Podsumowanie 

Pralki automatyczne wąskie z powodzeniem odnajdą się w każdej kamienicy bądź w bloku. W przypadku, kiedy ktoś nie dysponuje odpowiednią ilością miejsca, pralka odchudzona o ponad 20 centymetrów względem zwykłej pralki wydaje się wspaniałą opcją. Należy także pamiętać o tym, że nie traci ona na funkcjonalności względem większych pralek. Ten fakt czyni ją także doskonałym wyborem dla osób mieszkających samotnie lub par – nie każdy potrzebuje ogromnego załadunku do codziennego prania. 

Czy warto postawić na pralki automatyczne wąskie? Zdecydowanie tak, chociaż jest to uzależnione od preferencji i potrzeb każdego z użytkowników. Niezależnie od tego warto pamiętać, że pralka slim może oferować dokładnie takie same funkcje jak klasyczna pralka.