Depilacja woskiem to jedna z metod, która gwarantuje szybki i stosunkowo długotrwały efekt. Jest dobrą alternatywą dla maszynki, po którą trzeba sięgać zdecydowanie częściej, jeśli chce się zachować miłą w dotyku, gładką skórę. Na czym dokładnie polega depilacja woskiem – jakie są jej wady i zalety? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Depilacja woskiem

Ta metoda depilacji nie należy do najprzyjemniejszych, ale tak naprawdę tylko, kiedy korzystamy z maszynki do golenia albo depilatora ze specjalną nakładką możemy uniknąć dyskomfortu. Wszystkie inne metody – wosk, laser, pasta cukrowa wiążą się z odczuwaniem lekkich nieprzyjemności, za to rekompensatą jest gładka skóra przez naprawdę długi czas. W przypadku depilacji woskiem możemy cieszyć się tym efektem nawet przez 4 tygodnie!

Woski do usuwania włosków dzielą się zasadniczo na dwie kategorie: gorące i zimne. Pierwszy z nich nakłada się na skórę, która dzięki temu, że jest rozgrzana łatwiej podlega depilacji. Wosk gorący ma konsystencję półpłynną i jest trochę niewygodny do stosowania samodzielnie, dlatego też ta metoda jest najczęściej wykonywana przez kosmetyczki. Wosk zimny jest łatwiejszy w samodzielnym stosowaniu. Występuje w postaci gotowych plastrów, które przykleja się do skóry, lekko pociera i szybkim ruchem odrywa w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków.

ZOBACZ TEŻ: KONIEC Z 10-ETAPOWYM OCZYSZCZANIEM TWARZY. WKRACZAJĄ NOWE TRENDY W PIELĘGNACJI!

Depilacja woskiem w domu

Depilację woskiem można bez problemu przeprowadzić samodzielnie w domu. W tym celu najlepiej sprawdzą się wcześniej wspomniane plastry. To o wiele bardziej precyzyjna metoda niż używanie maszynki do golenia, którą zresztą trzeba stosować zdecydowanie częściej. Ale przed sięgnięciem po wosk do depilacji pamiętaj o tym, by dzień wcześniej przygotować skórę – w tym celu wykonaj peeling, który zetrze suchy naskórek, oczyści skórę, a tym samym przedłuży czas do następnej depilacji.

Jak depilować woskiem

Dobrze jest również tuż przed samym położeniem wosku wziąć relaksujący, gorący prysznic, który zmiękczy skórę i rozszerzy mieszki włosowe, dzięki czemu cały proces przebiegnie sprawnie i szybko, a efekt utrzyma się na dłużej. Oprócz zaleceń są również pewne przeciwwskazania – przede wszystkim przed depilacją nie nakładaj na skórę żadnych kremów, balsamów i olejków. Ma być czysta i sucha, dopiero wtedy nałóż wosk – możesz wybrać płynny, gorący wosk nakładany specjalną szpatułką (to trochę trudniejsze) albo użyć gotowych plastrów. Pamiętaj, by po aplikacji wosku przygładzić go do skóry, a potem szybko oderwać – zawsze w kierunku odwrotnym do wzrostu włosków.

Depilacja woskiem bikini

Depilacja bikini woskiem to zabieg, który możemy wykonać w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, ale nie tylko. Równie dobrze możemy zrobić to w domu. Wystarczy wyposażyć się w wosk, szpatułkę (jeśli nie korzystamy z gotowych plastrów) i oliwkę, która pomoże zetrzeć resztki produktu. Na początku należy zadbać o to, by skóra była dokładnie oczyszczona i osuszona, a włoski miały odpowiednią długość (około 5-8 cm). Najlepiej nakładać wosk małymi partiami i tak jak w przypadku każdego obszaru ciała szybko i energicznie zerwać pasek w kierunku odwrotnym do wzrostu włosków. W przypadku tak delikatnej skóry, pamiętajmy również o tym, by nie nakładać wosku dwa razy w to samo miejsce. Aby zminimalizować ból dobrze jest też zrezygnować z opalania (również solarium), by uniknąć podrażnień. Zaraz po wykonaniu depilacji bikini woskiem trzeba przemyć skórę oliwką, by usunąć lepkie pozostałości, a następnie zaaplikować kojącą maść albo żel – najlepiej z dodatkiem aloesu. Po zabiegu lepiej nie korzystać z sauny, basenu i solarium, by przyspieszyć regenerację skóry.

ZOBACZ TEŻ: TA BLOGERKA ZNALAZŁA NOWY SPOSÓB NA DEPILACJĘ. BĘDZIECIE MEGA ZDZIWIONE

Podrażnienia po depilacji woskiem

Po depilacji woskiem skóra jest zaczerwieniona, ale po zastosowaniu łagodzących i kojących balsamów ten stan nie powinien długo się utrzymywać, za to efekt gładkiej skóry bez włosków może trwać nawet do kilku tygodni.

Niestety nie każdy może korzystać z tej metody. Główne przeciwwskazania do depilacji woskiem to: żylaki, wrażliwa, alergiczna skóra, popękane naczynka oraz niska krzepliwość krwi. Z tej metody nie powinny też korzystać osoby, które często brykają się z problemem wrastających włosków.

Depilacja woskiem może obejmować dowolny obszar ciała – nogi, pachy, twarz, brwi czy bikini. Dużym plusem jest również to, że możemy wykonać ją samodzielnie w domu lub umówić się na zabieg w salonie kosmetycznym, co na pewno wiąże się z bardziej dokładnym i szybszym wykonaniem depilacji. Poza tym ta metoda gwarantuje to, że włosy po wosku odrastają słabsze i cieńsze.

Lubicie tę metodę depilacji?