Biodegradowalny brokat ma duże szanse, by zastąpić tradycyjny produkt, składający się z połączenia plastiku i aluminium. Większość brokatu, który wytworzono pływa teraz w morzach i oceanach. Bez niego trudno wyobrazić sobie dzisiaj imprezę ze znajomymi czy też jeden z elementów wykorzystywanych w branży kosmetycznej.

Idzie nowe. Biodegradowalny brokat zastąpi tradycyjny?

Tradycyjny brokat wkrótce może przejść do historii. Błyszczące drobinki są nieodłącznym elementem kosmetyków, zabawy czy nawet drinków serwowanych w barach. Do tego jest wykorzystywany w bardzo dużych ilościach i zostaje na długo, zanieczyszczając środowisko.

Teraz to może się zmienić. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opracowali brokat, który jest nietoksyczny. Powstał z celulozy, obecnej w roślinach. Wszystko opisano na łamach pisma “Nature”.

Badacze są zgodni, że udało im się znaleźć alternatywne rozwiązanie, które zachowa swój blask, jednocześnie nie będąc szkodliwym dla środowiska.

Do czego służą małe, metalowe guziczki w dżinsach? Ich funkcja wcale nie jest dekoracyjna

Eko brokat

Biodegradowalny brokat wykonany został z celulozy z pulpy drzewnej. Do jego powstania można wykorzystać każdy materiał roślinny.

“Zwykłe pigmenty, takie jak stosowany na co dzień brokat, nie są produkowane w sposób zrównoważony […] Konsumenci zaczynają zdawać sobie sprawę, że chociaż brokat jest fajny, to jednocześnie szkodzi środowisku” – powiedziała prof. Silvia Vignolini z Wydziału Chemii Uniwersytetu Cambridge

Dzięki odkryciu naukowców z Cambridge brokat może zrewolucjonizować branżę kosmetyczną, która rocznie wykorzystuje ponad 5 tys. ton mikroplastiku.