Wokół pielęgnacji cery mieszanej narosło wiele mitów. Choć często wynika to po prostu z niewiedzy, praktykowanie niektórych zwyczajów może niekorzystnie wpłynąć na kondycję skóry, a tym samym przynieść więcej szkody niż pożytku.

Najpopularniejszy mit dotyczący pielęgnacji cery mieszanej mówi o braku konieczności jej nawilżania. Skąd taki wniosek? Skóra tego rodzaju charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, odpowiedzialnego za błyszczenie poszczególnych partii twarzy, które błędnie postrzegamy jako substancję nawilżającą.

Zaniedbując ten aspekt pielęgnacji, mniej lub bardziej świadomie przyczynimy się do uruchomienia mechanizmów obronnych, zabezpieczających cerę przed odwodnieniem, polegających na intensyfikacji procesu wytwarzania sebum.

Aby tego uniknąć, na naszej półce nie może zabraknąć kosmetyków nawilżających, stworzonych z myślą o potrzebach tego typu skóry. Dobrej jakości produkt, taki jak krem nawilżający do cery mieszanej marki Garnier, zapewni skórze optymalny poziom nawilżenia oraz przywróci jej świeżość i komfort, a wykazując jednocześnie działanie matujące, rozwiąże problem świecenia cery.

Jak oczyszczać cerę mieszaną?

Inny, nie mniej popularny mit ma nas zachęcić do oczyszczania skóry silnie działającymi żelami, najlepiej o wysokiej zawartości alkoholu, a potwierdzeniem słuszności tego przekonania ma być natychmiastowe uczucia zmatowienia cery.

To bardzo mylne wrażenie, które w rezultacie może doprowadzić do podrażnienia i przesuszenia skóry. Cerę mieszaną należy oczyszczać przy pomocy delikatnych kosmetyków, które skutecznie usuną zanieczyszczenia bez naruszania warstwy ochronnej naskórka.

Jaki tonik wybrać?

Z podobnym mitem możemy się spotkać, poszukując informacji na temat tonizowania skóry mieszanej. Idealny tonik to nie produkt powstały na bazie alkoholu, a kosmetyk, w składzie którego znajdziemy wyciągi roślinne i ziołowe. Wybierając odpowiedni, zyskujemy gwarancję ukojenia cery, przywrócenia jej prawidłowej kwasowości, a ponadto świetnego przygotowania do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Problematyczne złuszczanie

W licznych kręgach pokutuje również przekonanie, że skórę mieszaną należy złuszczać jak najczęściej, używając do tego silnych, gruboziarnistych peelingów. Istotnie, przy tym rodzaju cery mamy duże spektrum możliwości wyboru produktu złuszczającego, ale naszej twarzy nie musi być wszystko jedno.

Kupując peeling, który z założenia ma przywrócić skórze gładkość i jednolity koloryt, miejmy na uwadze jej wrażliwość. Jeśli cera reaguje podrażnieniem na zastosowanie kosmetyku gruboziarnistego, sięgnijmy po delikatny peeling enzymatyczny. Pamiętajmy też, by skórę złuszczać maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu, by nie doprowadzić do uszkodzenia płaszcza ochronnego.