ILGA-Europe od 2009 roku ukazuje zestawienie mierzące poziom równouprawnienia osób LGBTI.

Osoby LGBT+ w Polsce najgorzej traktowane w Unii Europejskiej

Polska znów zajęła ostatnie miejsce wśród europejskich krajów jako najbardziej homofobiczny w całej UE – wynika z corocznego rankingu ILGA-Europe. Otrzymaliśmy zaledwie 13 proc. na 100 proc. możliwych, zajmując 43. lokatę [ex aequo z Monako]. Gorsze od Polski są tylko takie państwa jak… Białoruś, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

Zakonnice ze Stuttgartu przeciwko homofobii w Kościele katolickim. Protest z flagą LGBTQ

Polska sięgnęła homofobicznego dna przez ostatnie 6 lat obniżając swoją pozycję w rankingu ILGA-Europe. W 2020 roku spadliśmy na ostatnią pozycję wśród krajów UE, którą konsekwentnie utrzymujemy. Polska jest krajem, którego prawodawstwo traktuje osoby LGBT+ najgorzej w całej Unii Europejskiej sytuując nas tuż obok Rosji. Musimy natychmiast zmienić kurs obrany przez władze konsekwentnie wywierając społeczną presję na polski rząd – informuje Kampania Przeciw Homofobii.

W tym roku po raz pierwszy w rankingu ILGA-Europe poziom równouprawnienia osób LGBTI mierzono w siedmiu kategoriach: równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, wolności obywatelskie [tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji], uzgodnienie płci i integralność cielesna, prawo do azylu oraz w najnowszej – integralność cielesna osób interpłciowych.

Polska “Rosją Unii Europejskiej”?

Tak naprawdę ostatni rok nie przyniósł żadnych zmian. Prawodawstwo wobec osób LGBT+ w Polsce nie zrobiło nic. Nadal nie ma równości małżeńskiej, a kodeks karny nie chronił i nadal nie chroni osób LGBT+ przed homo i transfobiczną przemocą.

W rankingu ILGA-Europe największy postęp uczyniła sąsiadująca z Polską Łotwa [22 proc. w stosunku do 17 proc. z 2021 roku]. Na szczycie zestawienia znalazła się… katolicka Malta [92 proc.] przed Danią [74 proc.] i Belgią [72 proc.]. Na ostatnich miejscach uplasowały się – Azerbejdżan [zaledwie 2 proc.], Turcja [4 proc.] oraz Armenia z Rosją [po 8 proc.].

Jeżeli nie chcemy być Rosją Unii Europejskiej, to natychmiast musimy podjąć działania na rzecz równouprawnienia osób LGBT+. Potrzebna jest wielka społeczna mobilizacja i presja na władze. Musimy pokazać, że chcemy równych praw dla całego polskiego społeczeństwa. Bez wyjątku i bez podziałów! – apeluje KPH.